Happy birthday, Ostravo!!!

První písemná zmínka o Ostravě je z 29. listopadu roku 1267, a to v závěti olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburku. Letos tak město slaví 750 let své existence (Ostrava na vedutě z roku 1728) - Foto: CC0 Public domain

První písemná zmínka o Ostravě je z 29. listopadu roku 1267, a to v závěti olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburku. Letos tak město slaví 750 let své existence (Ostrava na vedutě z roku 1728)Foto: CC0 Public domain

Od 22. května do 9. června se koná letošní Janáčkův máj, jehož úvodní koncert svěřili pořadatelé rozhlasovým symfonikům. Ve Společenském sálu ostravského Domu kultury tak připomenou 750 let od založení města na první pohled drsného, při bližším seznámení a pochopení však místa s ojedinělou uměleckou tradicí, v němž se narodila a rozvíjela ohromující plejáda talentů.

Tep ostravského srdce a rytmus industriálního města výstižně zachytil ve své symfonické básni Ostrava neprávem opomíjený hudební skladatel Rudolf Kubín.  

Přední český violoncellista své generace Petr Nouzovský přednese První koncert Bohuslava Martinů a chybět nebude ani kultovní dílo vzešlé z ducha regionu, proslulé ovšem po celém světě, Janáčkova Sinfonietta. Program s orchestrem nastuduje dirigent Leoš Svárovský, s úvodním slovem vystoupí Jiří Vejvoda. 

Janáčkův máj 2017 přinese 23 koncertů umělců z 9 zemí v 19 dnech a v 9 městech Moravskoslezského kraje. V programové nabídce najdete např. recitály Ivana Ženatého a Pavla Šporcla, vystoupení mistrů klavírní hry, Američana Andrew Von Oeyena, Francouze Jean-Philippe Collarda a vítěze interpretační Soutěže královny Alžběty, našeho Lukáše Vondráčka.  

Milovníkům vokálního umění je určen písňový večer rakouské sopranistky Ildikó Raimondi a italský večer bel canta s jeho současným vrcholným představitelem Lawrencem Brownlee. Za zmínku stojí i speciální festivalový projekt: Den slezských varhan.
 

Autor:  Jitka Novotná

Nové články v rubrice

 • 20. června  2017       rubrika: Aktuality

  „Houslista od Boha“ Jan Mráček na zahajovacím koncertu 91. sezony SOČRu

  Novou sezonu otevře Symfonický orchestr Českého rozhlasu 2. října ve Dvořákově síni Rudolfina. Protagonisté večera budou stejní jako v úvodu jubilejní sezony devadesáté – Ondrej Lenárd a Jan Mráček.

   
 • 10. června  2017       rubrika: Aktuality

  SOČR uzavře 59. Smetanovu Litomyšl

  K voňavému času prázdnin patří rozmanité festivaly. Ty, které se soustředí na klasickou hudbu, bývají příjemnou příležitostí pro setkání našich hudebníků s poněkud odlišným publikem, než jaké přichází na jejich abonentní...

   
 • 5. června  2017       rubrika: Aktuality

  SOČR s vítězi Concertina Praga

  Symfonický orchestr Českého rozhlasu se i v dalším roce stane partnerem mladých interpretů, laureátů Mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga, jejímž organizátorem je Český rozhlas a patronem Evropská vysílací...

   

Video

ZÁZNAM: Velkolepé finále

V pondělí 19. června vyvrcholila ve Dvořákově síni pražského Rudolfina 90. koncertní sezona Symfonického...

My jsme SOČR - Foto: Vladimír Staněk
 

Sledujte nás

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace