Lenárd i Brauner pokračují!

Ondrej Lenárd - Foto: Khalil Baalbaki

Ondrej LenárdFoto: Khalil Baalbaki

Symfonický orchestr Českého rozhlasu prodloužil na příští 91. sezonu 2017/18 smlouvu svým dvěma stěžejním spolupracovníkům, šéfdirigentovi tělesa Ondreji Lenárdovi a hlavnímu hostujícímu dirigentovi Tomáši Braunerovi. Obě strany tak stvrdily dobrý pocit ze společné umělecké práce a především její nesporné výsledky a úspěchy, které, doufejme, budou nadále přibývat.

Pan šéfdirigent se své funkce ujal v září roku 2011. K jeho srdečním záležitostem patří především hudba romantismu. Tímto repertoárem, jeho poučenou, oddanou a hluboce prožitou interpretací opakovaně přivádí k uznalým ohlasům jak návštěvníky koncertů a hráče orchestru, tak i odborníky.  

Ze všech pódiových provedení připomeňme Čajkovského symfonie, Straussovu Alpskou či symfonickou báseň Život hrdinův, kde pan šéfdirigent ocenil vynikající výkon koncertního mistra Vlastimila Kobrleho v nesmírně náročném sólovém partu, Mahlerovy symfonie č. 2, 5 nebo monumentální Symfonii tisíců na Mezinárodním festivalu Smetanova Litomyšl. K výrazným kapitolám jeho působení u SOČRu patří dvě krásná a úspěšná turné po Japonsku i zájezdy po Evropě.  

Ze zamilovaného repertoárového okruhu pana šéfdirigenta vzešlo také několik výrazných nahrávek. Pro současné příznivce i budoucí zájemce jsou na nich zaznamenány skladby Richarda Strausse (symfonická báseň Macbeth, symfonická fantazie Z Itálie) nebo významná díla z odkazu našeho Josefa Suka (Symfonie E dur, symfonická báseň Praga).  

Jako bravurní interpret oper zároveň nanejvýš zasvěceným způsobem doprovodil společně se „svými“ rozhlasovými symfoniky Adama Plachetku, basbarytonistu, který dnes sklízí ohlas na nejprestižnějších světových scénách; na albu Arias (i toto vydal Radioservis) zní hudba Dvořáka, Verdiho, Bizeta, Wagnera, Rossiniho, Smetany či Pauera. 

Tomáš Brauner - Foto: Khalil Baalbaki

Tomáš BraunerFoto: Khalil Baalbaki

Tomáš Brauner je hlavním hostujícím dirigentem Symfonického orchestru Českého rozhlasu od roku 2014.  

Za dosavadní vrcholy spolupráce považuje novou nahrávku Čajkovského symfonické básně Fatum a symfonie Manfred (Radioservis 2017) a jedinečný komplet Klavírních koncertů Bohuslava Martinů, realizovaný ve spolupráci s Nadací a Institutem Bohuslava Martinů, a to v interpretaci našich špičkových klavíristů (Igor Ardašev, Ivo Kahánek, Martin Kasík, Karel Košárek, Václav Mácha, Miroslav Sekera, Adam Skoumal a Daniel Wiesner). I toto reprezentativní trojCD vyšlo v edici společnosti Radioservis. 

Na pódiích společně v nedávném čase provedli Tomáš Brauner a SOČR mj. Stravinského Petrušku nebo Mahlerovu 1. symfonii „Titán“. Osobitou perličkou pak byl koncert ve Foru Karlín, kde na podzim 2016 vedl Tomáš Brauner nejen SOČR, ale i – a v daném případě především – skupinu Tata Bojs. Záznam mimořádného večera vyjde v květnu 2017 na CD u společnosti Supraphon. 

Autor:  Jitka Novotná

Nové články v rubrice

My jsme SOČR - Foto: Vladimír Staněk
 

Sledujte nás

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace