Lenárd i Brauner pokračují!

Ondrej Lenárd - Foto: Khalil Baalbaki

Ondrej LenárdFoto: Khalil Baalbaki

Symfonický orchestr Českého rozhlasu prodloužil na příští 91. sezonu 2017/18 smlouvu svým dvěma stěžejním spolupracovníkům, šéfdirigentovi tělesa Ondreji Lenárdovi a hlavnímu hostujícímu dirigentovi Tomáši Braunerovi. Obě strany tak stvrdily dobrý pocit ze společné umělecké práce a především její nesporné výsledky a úspěchy, které, doufejme, budou nadále přibývat.

Pan šéfdirigent se své funkce ujal v září roku 2011. K jeho srdečním záležitostem patří především hudba romantismu. Tímto repertoárem, jeho poučenou, oddanou a hluboce prožitou interpretací opakovaně přivádí k uznalým ohlasům jak návštěvníky koncertů a hráče orchestru, tak i odborníky.  

Ze všech pódiových provedení připomeňme Čajkovského symfonie, Straussovu Alpskou či symfonickou báseň Život hrdinův, kde pan šéfdirigent ocenil vynikající výkon koncertního mistra Vlastimila Kobrleho v nesmírně náročném sólovém partu, Mahlerovy symfonie č. 2, 5 nebo monumentální Symfonii tisíců na Mezinárodním festivalu Smetanova Litomyšl. K výrazným kapitolám jeho působení u SOČRu patří dvě krásná a úspěšná turné po Japonsku i zájezdy po Evropě.  

Ze zamilovaného repertoárového okruhu pana šéfdirigenta vzešlo také několik výrazných nahrávek. Pro současné příznivce i budoucí zájemce jsou na nich zaznamenány skladby Richarda Strausse (symfonická báseň Macbeth, symfonická fantazie Z Itálie) nebo významná díla z odkazu našeho Josefa Suka (Symfonie E dur, symfonická báseň Praga).  

Jako bravurní interpret oper zároveň nanejvýš zasvěceným způsobem doprovodil společně se „svými“ rozhlasovými symfoniky Adama Plachetku, basbarytonistu, který dnes sklízí ohlas na nejprestižnějších světových scénách; na albu Arias (i toto vydal Radioservis) zní hudba Dvořáka, Verdiho, Bizeta, Wagnera, Rossiniho, Smetany či Pauera. 

Tomáš Brauner - Foto: Khalil Baalbaki

Tomáš BraunerFoto: Khalil Baalbaki

Tomáš Brauner je hlavním hostujícím dirigentem Symfonického orchestru Českého rozhlasu od roku 2014.  

Za dosavadní vrcholy spolupráce považuje novou nahrávku Čajkovského symfonické básně Fatum a symfonie Manfred (Radioservis 2017) a jedinečný komplet Klavírních koncertů Bohuslava Martinů, realizovaný ve spolupráci s Nadací a Institutem Bohuslava Martinů, a to v interpretaci našich špičkových klavíristů (Igor Ardašev, Ivo Kahánek, Martin Kasík, Karel Košárek, Václav Mácha, Miroslav Sekera, Adam Skoumal a Daniel Wiesner). I toto reprezentativní trojCD vyšlo v edici společnosti Radioservis. 

Na pódiích společně v nedávném čase provedli Tomáš Brauner a SOČR mj. Stravinského Petrušku nebo Mahlerovu 1. symfonii „Titán“. Osobitou perličkou pak byl koncert ve Foru Karlín, kde na podzim 2016 vedl Tomáš Brauner nejen SOČR, ale i – a v daném případě především – skupinu Tata Bojs. Záznam mimořádného večera vyjde v květnu 2017 na CD u společnosti Supraphon. 

Autor:  Jitka Novotná

Nové články v rubrice

 • 26. května  2017       rubrika: Aktuality

  SOČR představí klasiku na Stalinu!

  V sobotu 24. června představí SOČR klasickou hudbu úplně novému publiku. Pod vedením dirigenta Jana Kučery vystoupí rozhlasový orchestr v Letenských sadech pod kyvadlem s ryze česko-ruským programem, který se právě...

   
 • 18. května  2017       rubrika: Aktuality

  Happy birthday, Ostravo!!!

  Od 22. května do 9. června se koná letošní Janáčkův máj, jehož úvodní koncert svěřili pořadatelé rozhlasovým symfonikům. Ve Společenském sálu ostravského Domu kultury tak připomenou 750 let od založení města na první...

   
 • 15. května  2017       rubrika: Aktuality

  TATA / BOJS a SOČR vydají záznam společného koncertu z Fora Karlín

  Když loni oznámili TATA / BOJS společný koncert se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou Tomáše Braunera v rámci projektu Nové horizonty, ani jeden ze souborů dost možná nevěděl, do čeho vlastně jde....

   

Video

ZÁZNAM: SOČR a hvězdy pro Světlušku

Přední osobnosti klasické hudby spolu s nevidomými umělci rozsvítily pro Světlušku 27. února Obecní...

My jsme SOČR - Foto: Vladimír Staněk
 

Sledujte nás

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace