SOČR na Pražském jaru

Rozhlasoví symfonikové se na našem nejvýznamnějším festivalu klasické hudby představí letos dvakrát, 14. května a 2. června - Foto: Filip Jandourek

Rozhlasoví symfonikové se na našem nejvýznamnějším festivalu klasické hudby představí letos dvakrát, 14. května a 2. červnaFoto: Filip Jandourek

Rozhlasoví symfonikové se na našem nejvýznamnějším festivalu klasické hudby představí letos dvakrát. V rámci 69. mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro se stanou partnery finalistům oboru housle, který se v historii soutěže objevuje už podvanácté.

Od 9. května čekají špičkové houslisty z celého světa vystoupení v doprovodu klavíru, finálová kola se pak uskuteční ve Dvořákově síni Rudolfina ve spolupráci se SOČRem a dirigentem Leošem Svárovským. 

Pro závěrečné klání si účastníci mohou vybrat z houslových koncertů Johannesa Brahmse, Petra Iljiče Čajkovského, Antonína Dvořáka a Jeana Sibelia. Které ve skutečnosti zazní, to se dozvíme v neděli 14. května – první kolo finále začíná v 16 hodin, druhé ve 20. Věřme, že i letos bude náš orchestr mladým soutěžícím interpretům značnou uměleckou i lidskou oporou. 

Na Pražské jaro se SOČR vrátí v samotném závěru jeho 72. ročníku, 2. června, kdy ho ve Smetanově síni Obecního domu čeká setkání s žijící legendou současného hudebního světa, jedním z největších skladatelů druhé poloviny 20. století Krzysztofem Pendereckim. 

Na Pražském jaru SOČR čeká setkání s žijící legendou a jedním z největších skladatelů druhé poloviny 20. století Krzysztofem Pendereckim - Foto:  Schott Promotion

Na Pražském jaru SOČR čeká setkání s žijící legendou a jedním z největších skladatelů druhé poloviny 20. století Krzysztofem PendereckimFoto:  Schott Promotion

Festival totiž završí jeho monumentální Symfonie č. 7 „Sedm bran jeruzalémských“, zkomponovaná roku 1996 u příležitosti velkolepých oslav 3000. výročí existence Jeruzaléma jako hlavního města židovského státu. 

Třiaosmdesátiletý autor nastuduje dílo osobně, a to se SOČRem, Slovenským filharmonickým sborem a mezinárodním sólistickým obsazením. Kontrastní předehrou k monumentální Pendereckého symfonii bude jásavá, optimistická a hravá Serenáda pro orchestr českého neoklasicistního skladatele Iši Krejčího. 

Přítomnost Krzysztofa Pendereckeho dodává závěrečnému koncertu 72. ročníku festivalu Pražské jaro punc mimořádné, téměř dějinné události – a SOČRu skýtá tato příležitost mimořádně významný úkol. 

Program 72. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro nabídne na 45 koncertů, přičemž široce rozevřený dramaturgický vějíř nadchne jak milovníky velkého orchestrálního zvuku, tak obdivovatele hudby komorní, příznivce hudby současné nebo ty, kteří se zaujetím sledují nejnovější trendy poučené interpretace hudby minulých epoch. 

Autor:  Jitka Novotná

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas