SOČR představí symfonická díla Mortona Feldmana v novém sále DOXu

Morton Feldman - Foto: Rob Bogaerts,  Anefo,  CC BY-SA 3.0 NL

Morton FeldmanFoto: Rob Bogaerts, Anefo, CC BY-SA 3.0 NL

Hudba jednoho z nejoriginálnějších a nejvlivnějších skladatelů Mortona Feldmana zazní na výjimečném koncertě 7. dubna 2018 v novém sále Centra pro soudobé umění DOX. Veřejnosti ji představí Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením Petra Kotíka, sólových partů se ujme newyorský houslista Conrad Harris a belgický klavírista Daan Vandewalle. Feldmanova hudba se vyznačuje jemným, až tichým zvukem, harmonickou barevností a poklidnou odloučeností.

Večer v DOXu bude věnován výhradně velkým orchestrálním dílům Mortona Feldmana. Na programu je Feldmanova první kompozice pro velký orchestr Structures (1960-62), klavírní koncert Piano and Orchestra (1975) a velmi náročný houslový koncert Violin and Orchestra (1979). Krajní virtuozita tohoto díla je nejen v sólovém partu, ale též v koordinaci orchestru, houslového sóla a dirigenta.  

Morton Feldman (1926 – 1987)
byl na počátku padesátých let součástí skupiny skladatelů, kteří tvořili tzv. Newyorskou školu (John Cage, Morton Feldman, Earle Brown a Christian Wolff). Ve světě vizuálního umění byl Feldman spjat s Jacksonem Pollockem, Markem Rothko, Philipem Gustonem a Robertem Rauschenbergem. Feldmanovo rozsáhlé dílo zahrnuje skladby, které dnes platí za kultovní: jsou mezi nimi kompozice pro velký orchestr, díla komorní, instrumentální a vokální, velká klavírní sóla i opera Neither na libreto Samuela Becketta.

Podobný program Feldmanových děl byl uveden v New Yorku v roce 2012 v Lincolnově centru Janáčkovou filharmonií Ostrava.  

Deník New York Times tehdy napsal: „Vrcholem koncertu byla americká premiéra „Violin and Orchestra“ (1979). ...kompozice nekonečné a okouzlující proměnlivosti. Posluchač byl neustále konfrontován s Feldmanovou kultivovaností v práci s barvami. Úžasný výkon....“ 

Díky dlouholeté spolupráce Petra Kotíka s Mortonem Feldmanem budeme na koncertě v DOXu svědky autentické interpretace Feldmanových skladeb.  

Jejich spolupráce začala v roce 1971, kdy oba žili v Buffalu ve státě New York. Petr Kotík uváděl Feldmanovu hudbu na svých koncertech v Praze už na počátku 60. let a zvláště poté, kdy v roce 1969 přesídlil do USA. V roce 1973 složil Feldman Instruments I pro Kotíkovu skupinu S.E.M. Ensemble. 

Petr Kotík jako dirigent provedl a nahrál všechny Feldmanovy orchestrální skladby, velký počet z nich v rámci festivalu Ostravské dny - Foto: Martin Popelář

Petr Kotík jako dirigent provedl a nahrál všechny Feldmanovy orchestrální skladby, velký počet z nich v rámci festivalu Ostravské dnyFoto: Martin Popelář

Petr Kotík jako dirigent provedl a nahrál všechny Feldmanovy orchestrální skladby, velký počet z nich v rámci festivalu Ostravské dny. Deset dní před koncertem v DOXu, vystoupí Petr Kotík se svým S.E.M. Ensemble na berlínském festivalu MaerzMusik (25.3.) s gigantickou, pětihodinovou skladbou Mortona Feldmana For Philip Guston. 

Koncert symfonické hudby Mortona Feldmana pořádá Ostravské centrum nové hudby ve spolupráci s Centrem pro soudobé umění DOX a Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. Koncert se koná za podpory Statutárního města Ostravy a Ministerstva kultury ČR. Mediálním partnerem je Český rozhlas Vltava. 

Více informací na webu www.newmusicostrava.cz a na Facebooku. Předprodej vstupenek v sítích GoOut. Abonenti SOČRu mohou na tento koncert uplatnit slevu 25 procent. Při nákupu vstupenky vyberte kategorii „ABONENT SOČR.“ 

Autor:   SOČR

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas