Jiří Hájek, baryton

Jiří Hájek

Jiří Hájek

Jiří Hájek (nar. 1976) vystudoval konzervatoř v Pardubicích pod vedením Milana Stříteského. Dále pokračoval na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě ve třídě doc. Petera Mikuláše a akademické vzdělání dokončil na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze u prof. René Tučka.

V průběhu studia absolvoval několik mezinárodních pěveckých kurzů pod vedením Andreje Kucharského, Magdaleny Hajóssyové a Sergeje Kopčáka. V roce 2002 se zúčastnil Letní akademie Praha-Vídeň-Budapešť pod vedením Naděždy Kniplové, o rok později získal na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech I. cenu v oboru píseň a II. cenu v oboru opera. 

Od roku 2004 je sólistou divadla J. K. Tyla v Plzni, kde nastudoval roli Harašty (Příhody Lišky Bystroušky), Moralese (Carmen), Malatesty (Don Pasquale), Guglielma (Cosi fan tutte), Ščelkalova (Boris Godunov) a další. Od roku 2003 je stálým hostem Státní opery Praha, ztvárnil zde Collina (La Bohéme), Grasse (La Roulette), Lovce (Rusalka). Také účinkuje jako host v představeních Národního divadla. Na konci sezony 2007 měl poprvé možnost hostovat v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, kde se představil jako Escamillo v opeře "La tragédie de Carmen". 

Spolupracuje s Komorní filharmonií Pardubice, Filharmonií Hradec Králové a s komorním orchestrem Syrinx. V roce 2001 nahrál pro Český rozhlas cykly Sapientia I. Jiřího Temla a Bačovské piesne Eugena Suchoně. Na konci roku 2005 spolupracoval s Agon Orchestra řízeným Petrem Kofroněm na české premiéře opery Philipa Glasse "In The Penal Colony", která se uskutečnila v divadle Archa. Dále nastudoval roli Anděla hudby Israfela v nové opeře Lukáše Hurníka "The Angels" v rámci projektu Bouda III (letní scéna Národního divadla), která měla světovou premiéru 1. června 2006. V červenci 2006 vystoupil na mezinárodním hudebním festivalu Prague Proms; ve Smetanově síni Obecního domu zpíval sólový part v díle Carla Orffa Carmina Burana pod vedením G. A. Gutiérreze. 

Video

Tajuplný svět Stevena Isserlise

Úvodem večera zazněla Ravelova Bárka na oceáně, následně nás pak vynikající britský violoncellista Steven...

My jsme SOČR - Foto: Vladimír Staněk
 

Sledujte nás

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace