Štěpán Koutník

Štěpán Koutník - Foto: Ondřej Melecký

Štěpán KoutníkFoto: Ondřej Melecký

Vedoucí skupiny Klarinety

Pocházím z Prahy, kde jsem vystudoval Pražskou konzervatoř a AMU u prof. Dr. Milana Kostohryze, prof. Milana Etlíka, orchestrální party u Karla Dlouhého a Miloše Kopeckého (1.klarinetistů ČF) a saxofon u prof. Jiřího Stárka. 

Pět let jsem byl zaměstnancem Československého státního filmu na Barrandově a nahrával na klarinet i basklarinet hudbu k filmům ve FISYO. 

V SOČR působím jako 1. klarinetista a vedoucí skupiny klarinetistů a jsem zde již od roku 1986, tedy právě letos půl života.  

Z našeho vztahu vznikla dlouhá řada nahrávek symfonické hudby a také moje profilové CD koncertantních skladeb pro klarinet a orchestr - Štěpán Koutník a SOČR, Radiosevis vydal v roce 2001. 

Jako pedagog Hudební fakulty AMU, kde působím od roku 1990, jsem měl tu čest podělit se o zkušenosti s téměř třicítkou klarinetistů, osobností, dnes uznávaných sólistů, členů řady českých i zahraničních orchestrů. A taky mám radost, že je jedním z nich Vojtěch Nýdl. 

Jaký je můj nástroj?
Můj francouzský klarinet je vyroben z grenadilového dřeva, je tzv. dlouhý do spodního Es, má 20 klapek a 7 brýlí. Mám dvě různá ladění B a A. 

Jaký byl můj dětský sen?
Úspěšně složené přijímačky na konzervatoř zamezily přijímačkám na Vojenskou školu v Košicích, a tak jsem se nestal letcem. Zůstala práce na realizaci snu hrát v dobrém symfonickém orchestru. Klaplo to. 

Co mě baví?
Po hraní v orchestru si rád čistím hlavu jízdou na bicyklu, pak se těším z komorní hry a zase relaxuji při golfu a taky klidně spím u televize. 

Autor:  Lucie Ryss

Sledujte nás

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas