Symfonický orchestr Českého rozhlasu

SOČR, O. Lenárd, Rudolfinum 13.10.2012 - Foto: Petr Horník, SOČR

SOČR, O. Lenárd, Rudolfinum 13.10.2012Foto: Petr Horník, SOČR

Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který v roce 2016 oslavil 90 let od svého založení, se řadí k nejlepším a nejstarším českým orchestrálním tělesům. Zároveň patří k vítaným hostům zahraničních koncertních síní. Post šéfdirigenta zastává od roku 2011 slovenský dirigent Ondrej Lenárd, který navázal na více než čtvrt století dlouhou éru Vladimíra Válka v čele orchestru. Hlavním hostujícím dirigentem je v současnosti Tomáš Brauner.

Oficiální fotografie SOČR volně ke stažení zde (.zip) 

Za posledních několik let spolupracoval orchestr s předními českými i zahraničními dirigenty, jakými jsou například Tomáš Netopil, Jakub Hrůša, Tomáš Hanus, Jiří Bělohlávek, Petr Altrichter, Steven Asbury, Michał Nesterowicz nebo Ion Marin. 

Mezi sólisty, jež SOČR doprovázel, nechyběli Pierre Amoyal, Gautier Capuçon, Jean-Efflam Bavouzet, Christian Lindberg, Juan Diego Flórez, José Cura, Plácido Domingo, Renée Fleming, Elīna Garanča, Dmitrij Hvorostovskij, Sergej Chačatrjan, Jonas Kaufmann, Bryn Terfel, István Várdai, Adam Plachetka, Lukáš Vondráček nebo Ivo Kahánek. 

Bohatá je rovněž nahrávací činnost SOČRu. Z nejnovější produkce připomeňme tři janáčkovská alba pro Supraphon s dirigentem Tomášem Netopilem, z nichž první bylo oceněno v roce 2013 prestižním titulem Editor´s Choice of the Month časopisu Gramophone. Dále světovou premiéru nahrávky opery Alfred od Antonína Dvořáka (Arco Diva), profilové album sólisty Vídeňské státní opery, basbarytonisty Adama Plachetky (Radioservis) anebo kompletní vydání osmi symfonií Miloslava Kabeláče (Supraphon). 

SOČR svým posluchačům nabízí koncerty v rámci abonentních cyklů ve Dvořákově síni Rudolfina, Smetanově síni Obecního domu a od sezony 2016/17 též v pražském Foru Karlín a Studiu 1 v budově Českého rozhlasu. Je častým hostem významných festivalů jako Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Český Krumlov, Dvořákova Praha nebo Janáčkův máj. SOČR pravidelně hostuje na zahraničních podiích v celé Evropě a v Japonsku. 

V 91. koncertní sezoně 2017-18 SOČR přivítá mimo jiné dirigenty Alexandra Liebreicha či Risto Joosta, cellistu Stevena Isserlise, violistu Maxima Rysanova, houslistu Sergej Krylova nebo cembalistu Mahana Esfahaniho. 

Sledujte nás

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace