Řada N16. února  2019 v 19:30  

George Gershwin: Porgy & Bess

Wayne Marshall - Foto: Charlie Best

Wayne MarshallFoto: Charlie Best

Rudolfinum, 16. února 2019 v 19.30 hodin.

VSTUPENKY 

Koncertní verze opery 

Wayne Marshall - dirigent
Angela Renee Simpson - soprán
Indira Mahajan - soprán
Ronald Samm - tenor
Kevin Short - basbaryton
Pražský filharmonický sbor 

Kdo by neznal Summertime? Když mimořádně úspěšný skladatel George Gershwin napsal ve 30. letech minulého století operu Porgy a Bess, zahrnující zmíněnou populární píseň, nedočkal se velkého úspěchu či radosti.  

N - Nové horizonty - Foto: Materiály SOČR

Důvodem mohl být sociálně citlivý námět i fakt, že dílo počítá – na svou dobu revolučně – s obsazením černošských operně školených zpěváků. Dnes se jedná o klasickou a snad nejhranější americkou operu, která dokazuje, že z kombinace jazzu a evropské operní tradice může vzniknout mimořádně silné a mnohovrstevnaté dílo. 

Na příběhu o lásce žebráka Porgyho k Bess ve slumech Charlestonu v současnosti nenacházíme nic kontroverzního. Zmiňovaná píseň Summertime zlidověla a stejně jako další písně z opery si našla místo mezi jazzovými standardy. Ve Dvořákově síni Rudolfina zazní zkrácená, osmdesátiminutová koncertní verze opery. K rozhlasovým symfonikům se připojí Pražský filharmonický sbor, čtveřice vynikajících sólistů a nanejvýše povolaný britský dirigent, klavírista a varhaník Wayne Marshall, jehož doménou je symfonická hudba na pomezí klasiky a jazzu. 

Ceny vstupenek: 1 800 / 1 250 / 800 / 400 / 250 / 200 Kč 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas