Řada R26. listopadu  2018 v 19:30  

Symfonické fantazie Marka Šedivého

Melanie Diener - Foto: Susie Knoll

Melanie DienerFoto: Susie Knoll

Rudolfinum, 26. listopadu 2018 v 19.30 hodin.

VSTUPENKY 

Richard Wagner: Bludný Holanďan, předehra k opeře
Arnold Schönberg: Šest písní s orchestrem, op. 8
Bohuslav Martinů: Symfonie č. 6 „Symfonické fantazie“ 

Marek Šedivý – dirigent
Melanie Diener – soprán 

R - Když klasika je vášní - Foto: Materiály SOČR

První koncert Marka Šedivého v pozici hlavního hostujícího dirigenta uvede dramatická předehra k opeře Bludný Holanďan Richarda Wagnera, inspirovaná podle slov samotného autora jeho plavbou po rozbouřeném moři v roce 1839. Sólistka večera, německá sopranistka Melanie Diener, která vystupovala s takovými dirigenty, jakými jsou třeba Claudio Abbado, Riccardo Chailly nebo Bernard Haitink, pak provede zřídka slýchaný písňový cyklus.  

Arnold Schönberg ho složil na počátku 20. století ještě před svým příklonem k atonalitě. Ke zhudebnění si vybral tak rozdílné texty, jako jsou verše německého naturalisty Henricha Harta, Petrarcovy sonety a básně ze sbírky Chlapcův kouzelný roh proslavené zpracováním Gustava Mahlera.  

Program zakončí Šestá symfonie s podtitulem „Symfonické fantazie“, dnes považovaná za jednu z nejlepších skladeb Bohuslava Martinů. Napsal ji v první polovině 50. let v americkém exilu na objednávku Bostonského symfonického orchestru a dirigenta Charlese Muncha, se kterým se spřátelil v meziválečném období v Paříži. 

Ceny vstupenek: 550 / 450 / 400 / 350 / 220 / 100 Kč  

Partnerem koncertu je festival Dny Bohuslava Martinů. 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas