Rapsodia Caracas

Efrain Oscher
(1974)

Efrain Oscher je jedním z mnoha absolventů úžasné akce nazvané „El Sistema“. Téměř před čtyřiceti lety ji založil venezuelský hudebník a ekonom José Antonio Abreu. Šlo o síť hudebních škol, ve kterých byly vzdělávány sociálně nezakotvené děti, jimiž země bohužel oplývala. Zprvu naivně a snílkovsky působící projekt přinesl své plody. Dětská zločinnost výrazně poklesla a řada jedinců našla naplnění v hudebním vzdělávání. Dnes je akce rozšířená i do mnohých amerických států, Velké Británie a Portugalska. V samotné Venezuele je „špičkou ledovce“ sítě hudebních škol Symfonický orchestr Simona Bolívara, který, ač v něm povětšinou hrají mladí lidé, patří ke světové špičce. Nejznámějším představitelem této sítě škol je dirigent Gustavo Dudamel. 

Další z odchovanců „El Sistema“, Efrain Oscher, se sice narodil v Bolívii, ale studoval ve venezuelském městě Valencia hru na flétnu. Zde pak také několik let působil jako první flétnista místního orchestru. Později studoval na Královské akademii hudby v Londýně. Jako hráč se věnuje řadě žánrů. Účinkuje v několika komorních souborech rozličného žánrového a stylového zaměření. Vlastní Oscherův soubor nazvaný příznačně Bolivar Soloists si svou originalitou a uměleckou precizností získává stále větší okruh příznivců. V poslední době byl Oscher s tímto souborem velmi kladně oceněn hodnocen za kompaktní disk se slavným pěvcem Rolandem Villazónem. Uplatnily se tady aranžmá a původní písně Efraina Oschera, který kromě hry na flétnu pilně komponuje. Dalším skvěle přijímaným počinem Oschera jako skladatele byl projekt nazvaný Operní fantazie, který integruje slavné operní „hity“, jako například árie z Bizetovy Carmen, La Traviaty od Verdiho nebo Thomasovy Mignon. 

Kompoziční styl Efraina Oschera je typický pro umělecká směřování jihoamerických autorů. Jde o kombinaci klasického základu s jazzovými prvky a jihoamerickou hudbou, typickou svým temperamentem a příklonem k melodickým a rytmickým obratům populární hudby. Tu pak vystupuje případ od případu více ten či onen prvek. Dnes provozovaná předehra je postavená na evropském neoklasickém základu, ostatní prvky typické pro svého autora tu však nalezneme také. 

Efrain Oscher žije v současnosti v Německu a intenzivně se věnuje jak flétnové interpretaci, tak kompozici. 

Autor:  Jitka Novotná

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas