Video12. února  2018  

Potlesk pro Mahana Esfahaniho a Jiřího Rožně

Potlesk pro Mahana Esfahaniho a Jiřího Rožně, 12. února 2018 - Foto: Filip Jandourek

Potlesk pro Mahana Esfahaniho a Jiřího Rožně, 12. února 2018Foto: Filip Jandourek

V pondělí 12. února 2018 připravili rozhlasoví symfonikové program z hudby výtečných skladatelů 20. století, Igora Stravinského, Viktora Kalabise a Leoše Janáčka.

Hvězdou večera, věnovaného památce prof. Zuzany Růžičkové, byl jeden z nejpozoruhodnějších cembalistů současnosti a poslední žák paní profesorky Mahan Esfahani. Pod taktovkou Jiřího Rožně přednesli v Glagolské mši sólové party přední čeští a slovenští pěvci Jana Šrejma Kačírková, Markéta Cukrová, Richard Samek a Jozef Benci, spoluúčinkovali varhaník Pavel Svoboda a Český filharmonický sbor Brno pod vedením Petra Fialy. 

Leoš Janáček – Glagolská mše 

Viktor Kalabis – Koncert pro cembalo a smyčcový orchestr 

Koncert pro cembalo a smyčcový orchestr složil Viktor Kalabis pro svou manželku, jednu z nejvýznamnějších cembalistek 20. století Zuzanu Růžičkovou. Na koncertě zazněla hudba jejího muže, hudba pro nástroj, kterému zasvětila život a navíc hudba v podání jejího posledního žáka. Mahan Esfahani, jeden z nejtalentovanějších cembalistů současnosti, který nahrává pro společnosti Hyperion a Deutsche Gramophon a pravidelně koncertuje v nejlepších koncertních sálech světa včetně londýnské Wigmore Hall, provedení Kalabisova díla inicioval. Chtěl tak vzdát hold skvělému skladateli a své pedagožce. 

Nové články v rubrice

 •  Video

  Et lux perpetua, 4. června 2018

  Verdiho ohromující Requiem v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu zakončilo 91. sezonu.

   
 • 7. května  2018     Video  rubrika: Video

  Světová premiéra – psáno pro SOČR

  Skladatel Jan Ryant Dřízal složil přímo na objednávku SOČRu skladbu Narcissus, v níž se jako sólista představil violoncellista Tomáš Jamník. Pod taktovkou Marka Šedivého zahrál orchestr ještě taneční báseň La Péri Paula...

   
 • 26. března  2018     Video  rubrika: Video

  Poprvé s Alexandrem Liebreichem

  Alexander Liebreich, nový šéfdirigent a umělecký ředitel SOČRu, uvedl na podiu v Rudolfinu skladby Richarda Strausse, Alexandra Zemlinskeho, György Ligetiho a Leoše Janáčka. Šest písní na texty Maurice Maeterlincka...

   

Sledujte nás

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas