Video19. prosince  2016  

ZÁZNAM: České stopy ve světě

Tomáš Netopil - Foto:  Julien Benhamou

Tomáš NetopilFoto:  Julien Benhamou

…tedy stopy hudební jsou bez veškerých pochybností nepřehlédnutelné. Se SOČRem jsme se po nich vydali v pondělí 19. prosince si na 5. abonentním koncertu z cyklu „R – Když klasika je vášní“.

Připomněli jsme si jedinečné skladatelské osobnosti naší země, a výkony pozoruhodných, převážně českých interpretů. Pozvání SOČRu přijali zpěváci Kateřina Kněžíková, Michaela Kapustová, Jaroslav Březina, Adam Plachetka a klavírista Nicolas Hodges, Pražský filharmonický a Kühnův dětský sbor. 

Ti všichni vystoupili pod vedením renomovaného dirigenta Tomáše Netopila, který nejeden úspěch zaznamenal také ve spolupráci se SOČRem. 

A jaká díly byla na programu? Jednak ta od dosud ne zcela doceněného českého skladatele druhé poloviny 20. století Jana Nováka, který po roce 1968 emigroval a postupně žil v Dánsku, Itálii a Německu. 

Dále našeho současníka, zejména v zahraničí velmi často uváděného Miroslava Srnky, letos 41letého. V kruzích zaměřených na novou hudbu je uznávanou veličinou. Určitě jste zaznamenali třeba nedávnou premiéru jeho opery Jižní pól v Mnichově, nastudovanou za spoluúčasti předních pěveckých hvězd Thomase Hampsona a Rolanda Villazóna.  

Nás čeká ovšem Klavírní koncert Miroslava Srnky, který měl premiéru před čtyřmi lety v sále vídeňského Musikvereinu. Sólový part tehdy přednesl Nicolas Hodges – a přednesl ho i 19. prosince v Rudolfinu. 

Nové články v rubrice

 • 5. února  2018     Video  rubrika: Video

  Příběhy ze severu

  Díla severských autorů Arvo Pärta a Jeana Sibelia 5. února v Rudolfinum spolu s rozhlasovými symfoniky představil současný umělecký ředitel Tallinnské filharmonie Risto Joost.

   
 • 18. prosince  2017     Video  rubrika: Video

  Zimní snění

  Fantastické scherzo Josefa Suka, Rapsodie–koncert pro violu a orchestr Bohuslava Martinů a Čajkovského Symfonie č. 1 g moll „Zimní sny,“ která dala název celému koncertu Zimní snění, zazněly 18. prosince v Rudolfinu....

   
 • 27. listopadu  2017     Video  rubrika: Video

  Tajuplný svět Stevena Isserlise

  Úvodem večera zazněla Ravelova Bárka na oceáně, následně nás pak vynikající britský violoncellista Steven Isserlise nechal nahlédnout do svého tajuplného světa prostřednictvím koncertu pro violoncello a orchestr Henriho...

   
My jsme SOČR - Foto: Vladimír Staněk
 

Sledujte nás

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace