Video19. prosince  2016  

ZÁZNAM: České stopy ve světě

Tomáš Netopil - Foto:  Julien Benhamou

Tomáš NetopilFoto:  Julien Benhamou

…tedy stopy hudební jsou bez veškerých pochybností nepřehlédnutelné. Se SOČRem jsme se po nich vydali v pondělí 19. prosince si na 5. abonentním koncertu z cyklu „R – Když klasika je vášní“.

Připomněli jsme si jedinečné skladatelské osobnosti naší země, a výkony pozoruhodných, převážně českých interpretů. Pozvání SOČRu přijali zpěváci Kateřina Kněžíková, Michaela Kapustová, Jaroslav Březina, Adam Plachetka a klavírista Nicolas Hodges, Pražský filharmonický a Kühnův dětský sbor. 

Ti všichni vystoupili pod vedením renomovaného dirigenta Tomáše Netopila, který nejeden úspěch zaznamenal také ve spolupráci se SOČRem. 

A jaká díly byla na programu? Jednak ta od dosud ne zcela doceněného českého skladatele druhé poloviny 20. století Jana Nováka, který po roce 1968 emigroval a postupně žil v Dánsku, Itálii a Německu. 

Dále našeho současníka, zejména v zahraničí velmi často uváděného Miroslava Srnky, letos 41letého. V kruzích zaměřených na novou hudbu je uznávanou veličinou. Určitě jste zaznamenali třeba nedávnou premiéru jeho opery Jižní pól v Mnichově, nastudovanou za spoluúčasti předních pěveckých hvězd Thomase Hampsona a Rolanda Villazóna.  

Nás čeká ovšem Klavírní koncert Miroslava Srnky, který měl premiéru před čtyřmi lety v sále vídeňského Musikvereinu. Sólový part tehdy přednesl Nicolas Hodges – a přednesl ho i 19. prosince v Rudolfinu. 

Nové články v rubrice

 • 2. října  2017     Video  rubrika: Video

  Zahajovací koncert

  V pondělí 2. října zahájil SOČR svou 91. abonentní sezónu koncertem s podtitulem „Vzpomínky, osudy a fantazie". Podívejte se na záznam úvodního koncertu.

   
 • 27. června  2017     Video  rubrika: Video

  TATA / BOJS a SOČR Live

  Když loni oznámili TATA / BOJS společný koncert se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou Tomáše Braunera v rámci projektu Nové horizonty, ani jeden ze souborů dost možná nevěděl, do čeho vlastně jde.

   
 • 22. června  2017     Video  rubrika: Video

  ZÁZNAM: Velkolepé finále

  V pondělí 19. června vyvrcholila ve Dvořákově síni pražského Rudolfina 90. koncertní sezona Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

   

Video

Zahajovací koncert

V pondělí 2. října zahájil SOČR svou 91. abonentní sezónu koncertem s podtitulem „Vzpomínky, osudy a...

My jsme SOČR - Foto: Vladimír Staněk
 

Sledujte nás

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace