Video12. září  2016  

ZÁZNAM: Zahájili jsme s Beethovenem

Ondrej Lenárd - Foto: Andrea Filičková

Ondrej LenárdFoto: Andrea Filičková

26. září si Symfonický orchestr Českého rozhlasu připomenul ve Dvořákově síni se svými příznivci, abonenty a dalšími vzácnými hosty 90. narozeniny.

Pro výjimečné chvíle zvolil šéfdirigent Ondrej Lenárd kompozice jediného autora, Ludwiga van Beethovena, díla oslavující mj. velké city, hrdinství, ušlechtilý boj a lidskou svobodu. 

Koncertní předehra Coriolan vznikla na pozadí tragického příběhu o nezdravé pýše, spravedlivém trestu, ale i hluboké lásce k matce.  

Její tónina c moll, kterou Beethoven spojil taktéž s Osudovou symfonií nebo klavírní Patetickou sonátou, u něj i tentokrát zní vznešeně a dramaticky. Zvláštní je ovšem tichý závěr předehry. Jako by hrdina zmizel ze světa bez jakéhokoliv povšimnutí. 

Čtěte také: ROZHOVOR: Jubilejní sezonu rozhlasových symfoniků otevřel s orchestrem houslista Jan Mráček

Jediný Beethovenův koncert pro housle je nezvykle lyrický. Zaznamenáme v něm jakousi zněžnělou obdobu skladatelova hrdinského výrazu. Po premiéře byl sice považován za hudebně krásný, ale pro housle ne právě šťastně napsaný. Postupně umělci vzali sólový part na milost a dnes není jediného sólového houslisty, který by toto dílo neměl v repertoáru. Vy se můžete těšit na výkon Jana Mráčka, výrazné osobnosti mezi mladými českými houslisty, vítěze světové houslové soutěže Fritze Kreislera ve Vídni z roku 2014. 

A symfonie Eroica? Ta představuje bez nadsázky jeden z milníků dějin hudby. Beethoven nás v ní nepřestává ohromovat rozmanitými nápady, inovacemi, úchvatnými postupy a momenty. Za zmínku stojí i tato milá okolnost: Ještě před veřejnou premiérou díla byla Eroica uvedena v našich končinách – na soukromém koncertu rodiny Lobkoviců na zámečku Jezeří v severních Čechách. 

Na „narozeninovou oslavu SOČRu“ s Ondrejem Lenárdem a Janem Mráčkem se můžete nyní podívat ze záznamu: 

Stream ze zákulisí sledujte na FB SOČR:

Autor:  Jitka Novotná

Nové články v rubrice

 •  Video

  Et lux perpetua, 4. června 2018

  Verdiho ohromující Requiem v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu zakončilo 91. sezonu.

   
 • 7. května  2018     Video  rubrika: Video

  Světová premiéra – psáno pro SOČR

  Skladatel Jan Ryant Dřízal složil přímo na objednávku SOČRu skladbu Narcissus, v níž se jako sólista představil violoncellista Tomáš Jamník. Pod taktovkou Marka Šedivého zahrál orchestr ještě taneční báseň La Péri Paula...

   
 • 26. března  2018     Video  rubrika: Video

  Poprvé s Alexandrem Liebreichem

  Alexander Liebreich, nový šéfdirigent a umělecký ředitel SOČRu, uvedl na podiu v Rudolfinu skladby Richarda Strausse, Alexandra Zemlinskeho, György Ligetiho a Leoše Janáčka. Šest písní na texty Maurice Maeterlincka...

   

Sledujte nás

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas