Video18. prosince  2017  

Zimní snění

Zimní snění, 18. prosince 2017 - Foto: Tomáš Vodňanský

Zimní snění, 18. prosince 2017Foto: Tomáš Vodňanský

Fantastické scherzo Josefa Suka, Rapsodie–koncert pro violu a orchestr Bohuslava Martinů a Čajkovského Symfonie č. 1 g moll „Zimní sny,“ která dala název celému koncertu Zimní snění, zazněly 18. prosince v Rudolfinu. Celkový zážitek z předvánočního koncertu umocnil skvělý violista Maxim Rysanov a dirigent polského původu Michał Nesterowicz.

Josef Suk – Fantastické scherzo
Fantastické scherzo Josefa Suka zaujme nejenom jako "duchaplná hra s tóny", jak se o něm vyjádřil sám autor, nýbrž jako skladba naplněná mimořádně mladistvou, optimistickou atmosférou a spontánní invencí. Fantastičnost je vyjádřena neustálými přeskoky z tóniny do tóniny a překvapivými zvraty. 

Bohuslav Martinů – Rapsodie – koncert pro violu a orchestr
Rapsodie – koncert pro violu a orchestr je Martinů prvním dílem, kde užil svou metodu tzv. volného tvoření. Oprostil se od zavedených skladatelských forem a nechal proudit tvůrčí fantazii. Pro skladbu je charakteristické zjednodušení hudební řeči a značná dávka citovosti. Rapsodii – koncert tvoří dvě části, ale druhá z nich v sobě skrývá vlastně dvě věty: pomalou a rychlou, oddělené kadencí violy. 

Petr Iljič Čajkovskij – Symfonie č. 1 g moll „Zimní sny“
První symfonie Petra Iljiče Čajkovského, označená g moll, má přívlastek „Zimní sny.“ Vznikla v roce 1866. Symfonie byla provedena poprvé v roce 1868 pod taktovkou Nikolaje Rubinštejna. Kritik Hans von Bülow pochválil především bohatství melodického materiálu, podobně jako později u 2. symfonie. První symfonie vznikala těžce a bolestně, Čajkovskij byl velmi vytížený na Moskevské konzervatoři a komponoval hlavně v noci. 

Autor:   SOČR

Nové články v rubrice

 • 5. února  2018     Video  rubrika: Video

  Příběhy ze severu

  Díla severských autorů Arvo Pärta a Jeana Sibelia 5. února v Rudolfinum spolu s rozhlasovými symfoniky představil současný umělecký ředitel Tallinnské filharmonie Risto Joost.

   
 • 27. listopadu  2017     Video  rubrika: Video

  Tajuplný svět Stevena Isserlise

  Úvodem večera zazněla Ravelova Bárka na oceáně, následně nás pak vynikající britský violoncellista Steven Isserlise nechal nahlédnout do svého tajuplného světa prostřednictvím koncertu pro violoncello a orchestr Henriho...

   
 • 7. listopadu  2018     Video  rubrika: Video

  Sólo pro dechové nástroje

  Koncert s názvem Sólo pro dechové nástroje uvedl SOČR v legendárním Studiu 1 na Vinohradské. V sedmi větách si Mozart pohrává s 12 dechovými nástroji a jednou basou, která tvoří mírně rušivý element. Ve třetí větě,...

   
My jsme SOČR - Foto: Vladimír Staněk
 

Sledujte nás

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace