Video18. prosince  2017  

Zimní snění

Zimní snění, 18. prosince 2017 - Foto: Tomáš Vodňanský

Zimní snění, 18. prosince 2017Foto: Tomáš Vodňanský

Fantastické scherzo Josefa Suka, Rapsodie–koncert pro violu a orchestr Bohuslava Martinů a Čajkovského Symfonie č. 1 g moll „Zimní sny,“ která dala název celému koncertu Zimní snění, zazněly 18. prosince v Rudolfinu. Celkový zážitek z předvánočního koncertu umocnil skvělý violista Maxim Rysanov a dirigent polského původu Michał Nesterowicz.

Josef Suk – Fantastické scherzo
Fantastické scherzo Josefa Suka zaujme nejenom jako "duchaplná hra s tóny", jak se o něm vyjádřil sám autor, nýbrž jako skladba naplněná mimořádně mladistvou, optimistickou atmosférou a spontánní invencí. Fantastičnost je vyjádřena neustálými přeskoky z tóniny do tóniny a překvapivými zvraty. 

Bohuslav Martinů – Rapsodie – koncert pro violu a orchestr
Rapsodie – koncert pro violu a orchestr je Martinů prvním dílem, kde užil svou metodu tzv. volného tvoření. Oprostil se od zavedených skladatelských forem a nechal proudit tvůrčí fantazii. Pro skladbu je charakteristické zjednodušení hudební řeči a značná dávka citovosti. Rapsodii – koncert tvoří dvě části, ale druhá z nich v sobě skrývá vlastně dvě věty: pomalou a rychlou, oddělené kadencí violy. 

Petr Iljič Čajkovskij – Symfonie č. 1 g moll „Zimní sny“
První symfonie Petra Iljiče Čajkovského, označená g moll, má přívlastek „Zimní sny.“ Vznikla v roce 1866. Symfonie byla provedena poprvé v roce 1868 pod taktovkou Nikolaje Rubinštejna. Kritik Hans von Bülow pochválil především bohatství melodického materiálu, podobně jako později u 2. symfonie. První symfonie vznikala těžce a bolestně, Čajkovskij byl velmi vytížený na Moskevské konzervatoři a komponoval hlavně v noci. 

Autor:   SOČR

Nové články v rubrice

 •  Video

  Et lux perpetua, 4. června 2018

  Verdiho ohromující Requiem v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu zakončilo 91. sezonu.

   
 • 7. května  2018     Video  rubrika: Video

  Světová premiéra – psáno pro SOČR

  Skladatel Jan Ryant Dřízal složil přímo na objednávku SOČRu skladbu Narcissus, v níž se jako sólista představil violoncellista Tomáš Jamník. Pod taktovkou Marka Šedivého zahrál orchestr ještě taneční báseň La Péri Paula...

   
 • 26. března  2018     Video  rubrika: Video

  Poprvé s Alexandrem Liebreichem

  Alexander Liebreich, nový šéfdirigent a umělecký ředitel SOČRu, uvedl na podiu v Rudolfinu skladby Richarda Strausse, Alexandra Zemlinskeho, György Ligetiho a Leoše Janáčka. Šest písní na texty Maurice Maeterlincka...

   

Sledujte nás

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas