15. ledna  2014 v 20:00  rubrika: Rozhovory

Hlasový kouč radí: Vyhněte se bublinkám

Pavel Klimeš - Foto: Tereza Rašová

Pavel KlimešFoto: Tereza Rašová

Chystáte se nazpívat nahrávku do soutěže? Přečtěte si tipy od učitele zpěvu Pavla Klimeše.

Pavel Klimeš je učitel zpěvu, který působí v Praze. Požádali jsme ho o několik rad, které vám pomůžou uspět v soutěži Česko zpívá co nejlépe. 

Jak si správně vybrat soutěžní píseň? 

Myslím si, že vhodný výběr písně je alfou a omegou úspěchu soutěžícího. Písnička nám prostě musí sedět - jak aktuálními technickými dispozicemi, hlasovým rozsahem, tak výrazovým charakterem, který by měl podtrhnout osobnost interpreta, což mladý zpěvák, často i se zajímavým hlasem, není schopný sám objektivně posoudit a nevhodným výběrem repertoáru nebo kopírováním slavných hvězd se předurčuje buď k neúspěchu, nebo k průměrnému výkonu, což je škoda. Proto bych doporučil poradit se s učitelem zpěvu nebo muzikální blízkou osobou, která nás dobře zná a dokáže ve výběru repertoáru objektivně poradit. 

Je nutné se připravovat s učitelem zpěvu? A proč? 

Jsem toho názoru, že každý zpěvák, který se chce zpěvu věnovat na profesionální úrovni, by měl mít svého hlasového kouče, který poradí s rozezpíváním, ohlídá techniku, pomůže s výběrem vhodného repertoáru na konkurzy a soutěže. Samostudiem si můžeme často v dobrém úmyslu vypěstovat špatné návyky, které si často sami ani neuvědomíme a je problematické je potom odstraňovat. 

Co dělat před nahráváním? 

To je dost individuální záležitost. Každý jsme jiný, někdo se rozezpívává ráno, aby si hlas zahřál a posadil, druhý zpívá do posledního momentu a ve finále už je bez hlasu, takže přílišná snaha může být i kontraproduktivní, proto bych kladl důraz spíš na dlouhodobější přípravu před soutěží, která začíná už u zmiňovaného vhodného repertoáru, který je nastudovaný a prověřený.
Co se týká jídla a pití před soutěží, tak to je také dost individuální záležitost. Osobně bych dopuručil vyhnout se před zpíváním oříškům, různým sladkostem, příliš studeným a horkým nápojům, bublinkám, kávě v kombinaci s džusem, alkoholu a vybavil bych se neperlivou vodou

Jak nazpívat nahrávku co nejlépe, i když už je málo času? 

Pokud nahráváme a něco se nám nepovede na první pokus (běžně se to stává i těm největším profesionálům), je důležité zůstat nad věcí a nepanikařit! Nevzdávat to, zmobilizovat v sobě síly pro další pokus, ve kterém stejně jako ve sportu může být všechno jinak. 

Co když bude někdo zpívat úplně poprvé na mikrofon, na co by si měl dát pozor? 

Co se týká zpěvu na mikrofon ve studiu, tak v tom bych problém neviděl, práce s ním není složitá a stačí se řídit instrukcemi zvukaře přímo ve studiu během nahrávání. Jiná záležitost je dynamický mikrofon, který se používá na pódiu a do kterého je třeba na rozdíl od studiového mikrofonu zpívat poměrně hodně zblízka, měl by směřovat rovně směrem do úst a neměli bychom s ním během zpěvu už zbytečně pohybovat, ale udržovat od něj stále stejnou vzdálenost. O zbytek by se měl postarat zvukař, který vás během zpěvu buď zesílí, nebo naopak stáhne. 

Pavle, děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho šikovných a úspěšných studentů a radost z práce. 

I já děkuji a přeji všem účastníkům soutěže: "Zlomte vaz!" 

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas