Pěvkyně Jarmila Novotná okouzlila svět. Volný čas ale nejraději trávila na zámku v Litni u Berouna

Barokní zámek Liteň je v současné době v havarijním stavu. Brány pro veřejnost se tady otevírají jen během několika akcí v roce - Foto: Barbora Kvapilová

Barokní zámek Liteň je v současné době v havarijním stavu. Brány pro veřejnost se tady otevírají jen během několika akcí v roceFoto: Barbora Kvapilová

Jarmila Novotná sklízela velké úspěchy nejen v Metropolitní opěře v New Yorku, ale také jako filmová herečka. Zájem o ni měli hollywoodští producenti, ona ale role většinou odmítala. Chtěla se soustředit především na operní kariéru. Nové role se učila na zámku v Litni.

„Panství v Litni bylo prosperujícím velkostatkem zejména za éry šlechtického rodu Daubků,“ přibližuje historii zámku Barbora Dušková z neziskové organizace Zámek Liteň. „ Kromě kovárny tady býval lihovar a pivovar se sladovnou.“ V zámeckém parku dodnes najdeme zchátralou oranžérii, umělou jeskyni a Salu terrenu, kde se konaly koncerty. Součástí areálu je i nedávno opravená „Čechovna“. Své jméno dostala podle spisovatele Svatopluka Čecha. Jeho otec zde býval správcem a slavný spisovatel na statku vyrůstal. 

Operní pěvkyně Jarmila Novotná se přivdala do šlechtické rodiny Daubků v roce 1931 a romantický zámek si rychle oblíbila. Ráda tady odpočívala po náročných cestách v zahraničí. Zemřela v roce 1994 v New Yorku, pochována je ale spolu s manželem v rodinné hrobce v Litni. 

Zámek Liteň na pohlednici z roku 1935 - Foto:  zámek Liteň archiv

Zámek Liteň na pohlednici z roku 1935Foto:  zámek Liteň archiv

S pobytem Jarmily Novotné v Litni je spojený i vznik Oskarového filmu Poznamenaní. Traduje se, že právě tady režisér Fred Zinnemann zpěvačku přemluvil, aby se ujala hlavní role v hollywoodském filmu o matce, která po válce hledá svého malého syna. „ Tohoto syna si zahrál tehdy devítiletý Ivan Jandl, který za dojemný a silný výkon získal Oskara,“ říká Barbora Dušková. 

Dnes je zámek v havarijním stavu. Až do roku 1989 tady bývalo učiliště. Na omlácených zdech se daří plísni a stropy, které maloval Quido Mánes, pomalu odpadávají. Místo křišťálových lustrů visí rezavé lampy ze 70.let. Panství bylo Daubkům vráceno v restituci, na jeho obnovu ale neměli sílu. Noví majitelé manželé Leidlovi už dokázali opravit střechu zámku, věžní hodiny, Čechovnu i nádherný zámecký park. Zámek chtějí časem proměnit v kulturní centrum. Do zámeckého areálu může veřejnost nahlédnout v rámci hudebního Festivalu Jarmily Novotné. 

Další tipy na výlety po atraktivních místech Středočeského kraje najdete na webových stránkách www.slavime100let.cz.
 

Autor:  Barbora Kvapilová
Pořad: 100 let české státnosti ve Středočeském kraji  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: čtvrtek 10:10  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 18.6.2018 18:05 do 19:10; D11 - 19.2km na trase Hradec Králové - Praha; směr Praha; příčiny zdržení odstraněny; porouchané vozidlo v pravé zpevněné krajnici; průjezd se zvýšenou opatrností
  Od 18.6.2018 18:45 do 20:45; na silnici 101 u obce Zákolany okres Kladno; nehoda; komunikace dočasně uzavřena; havárie OA se zraněním.
  Od 18.6.2018 18:40 do 20:45; na silnici 102 u obce Korkyně okres Příbram; na místo ZZS, PČR; nehoda; havárie MOTO se zraněním.

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas