Vysílačka v hotelu Záhoří rozzuřila Hitlera. Radiotechnika čekal tragický osud

Náhrobek je nenápadný, příběh německého radiotechnika Formise ale místní dobře znají - Foto: Barbora Kvapilová

Náhrobek je nenápadný, příběh německého radiotechnika Formise ale místní dobře znajíFoto: Barbora Kvapilová

Jedna z prvních nacistických vražd na území Československa se odehrála v roce 1935 u Svatojánských proudů. Obětí se stal německý inženýr Rudolf Formis. Jeho vrahům se podařilo uprchnout bez trestu.

„Když se v Německu ujal moci Adolf Hitler a nacisté, tak se němečtí antinacisté snažili Německo opustit. Jedním z nich byl i inženýr Rudolf Formis, který se usadil v hotelu Záhoří,“ popisuje začátek dramatického příběhu historik Jan Vízner. Nenápadný turista byl ve skutečnosti špičkovým odborníkem na rozhlasové vysílání. Podařilo se mu dokonce přerušit vysílání Hitlerova projevu. 

Z hotelu Záhoří vysílal protihitlerovské zprávy a komentáře. Rádio tehdy poslouchal každý, a tak není divu, že Hitler zuřil. České úřady pátrali po vysílačce jen „naoko“. Na pokyn Reinharda Heydricha se proto do Čech vydalo vražedné komando. 

Agenti dorazili do hotelu Záhoří u Svatojánských proudů převlečení za turisty, kteří si chtějí zalyžovat. Dokonce se s Formisem skamarádili. V dalších dnech si opatřili zbraně, přibrali kolegu a nacvičili rychlý průjezd Prahou. V noci 23. ledna 1935 vtrhli k Formisovi do pokoje a po krátké přestřelce ho zavraždili. Agenti pak hotel zapálili a ještě téže noci z Čech unikli. 

„Hotel Záhoří bychom dnes už nenašli, protože leží pod hladinou Štěchovické přehrady,“ říká historik Vízner. Příběh inženýra Formise ale místní dobře znají, učí se o něm i děti ve škole. Na jeho hrobě na slapském hřbitově se občas objeví čerstvé květiny. 

Další zajímavé události z historie naší republiky najdete na webových stránkách http://www.slavime100let.cz

Autor:  Barbora Kvapilová
Pořad: 100 let české státnosti ve Středočeském kraji  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: čtvrtek 10:10  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  D1 - 42.5km na trase Praha - Říkovice, nehoda, neprůjezdná zpevněná krajnice (odstavný pruh), Od 25.04.2018 02:55 Do 25.04.2018 06:00
  Od 25.4.2018 03:30 do 05:35; v ulici Západní v obci Bradlec okres Mladá Boleslav; Bradlec , Západní 458; nehoda; 2x OA BZ
  D1, mezi km 33.5 a 29, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, levý jízdní pruh uzavřen, Od 25.04.2018 02:10 Do 25.04.2018 06:00, , úklid odpadků a čištění vozovek, zdroj: ŘSD

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace