Zámek Veltrusy: 10 let po ničivých povodních

Pohled na veltruský zámek při povodni 2002 - Foto:  Oficiální stránky zámku Veltrusy

Pohled na veltruský zámek při povodni 2002Foto:  Oficiální stránky zámku Veltrusy

Povodně v roce 2002 nebývale postihly množství kulturních památek. Většina z nich se už dočkala obnovy. To neplatí o zámku ve Veltrusech na Mělnicku.

Jeho rozsáhlá rekonstrukce má skončit až v roce 2014. Ničivá povodeň v srpnu roku 2002 způsobila obrovské škody na objektech i přírodní složce areálu. Živel postupně zaplavoval pole, drobné objekty, přístupové cesty, daňčí oboru a nakonec zachvátil i hlavní budovu zámku. 

 

Zámek ve Veltrusech se po povodni v roce 2002 stále opravuje

Vložit na svůj web

Celkový odhad škod činil bezprostředně po povodni cca 250 milionů korun, z toho 72 milionů tvořil souhrn odhadu nákladů na opravu objektů a 178 milionů na záchranu parku. V zámku poničila povodeň dokonce nejstarší textilní tapety v České republice. 

Bez pomoci armády bychom se neobešli 

Kastelán Pavel Ecler před zámkem Veltrusy - Foto: Jana  Huzilová

Kastelán Pavel Ecler před zámkem VeltrusyFoto: Jana Huzilová

Výška hladiny proudící vody se pohybovala od jednoho metru v zámecké budově a přilehlých prostorách až do výšky tří a půl metru v severní části parku.Voda protrhla a posléze odplavila cca 500 m staré chotkovské vltavské hráze a vymlela plochu o rozloze cca 20 ha do podoby jakési „laguny“. 

Současně se park stal záchytným bodem pro naplavené zbytky všeho, co Vltava pohltila na své cestě od jihu až ku Praze. V zoufalé situaci pomocnou ruku podala armáda. Kvůli ní se podařilo z velké části odstranit a odvozit naplaveniny a také přesunout část vyplaveného materiálu zpět do „laguny“. 

Povodni padlo za oběť více jak tisíc stromů, mnohé z těch, které přežily, bohužel „odcházely“ v následujících letech. Vodní systém v parku byl zcela paralyzován, kanál a jeho boční ramena byla zanesena pískem, bahnem, vyvrácenými stromy a naplaveninami, poškozen byl trubní přivaděč dopravující vltavskou vodu do kanálu. 

Je třeba zdůraznit, že areál národní kulturní památky státního zámku Veltrusy se stal jednoznačně nejpostiženější památkou takového významu s ohledem na jeho rozlohu, ale i rozsah a složitost problémů v něm existujících. 

Obnova zámeckého parku si vyžádala evropské peníze 

Protipovodňová hráz - Foto: Jana  Huzilová

Protipovodňová hrázFoto: Jana Huzilová

Před několika lety se středočeští památkáři spojili s městem Veltrusy a dalšími partnery a podali žádost o evropské peníze. S projektem Schola naturalis za 231 milionů uspěli. V rámci projektu bude obnovena významná část národní kulturní památky - areálu zámku Veltrusy. 

Obnovené stavby a součásti zámeckého parku budou sloužit ke kulturně-ekologickému vzdělávání. Takto využití naváže na původní význam areálu, který byl budován jako okrasný statek. Obnovené kapacity budou složit jako Centrum kulturně ekologického vzdělávání s výukovými moduly navrženými pro základní a střední školy. Dále bude v těchto prostorách probíhat bloková a praktická výuka vysokých a středních škol a specializované kurzy dalších organizací. 

Doplňkově budou v areálu pořádány i kulturní, společenské a sportovní akce. Kvůli různým zpřísněným kontrolám na Ministerstvu kultury utratili zatím z projektu 20 miliónů korun. Veltruský zámek nyní v rámci projektu čeká zakázka ve výši sto milionů korun na opravy veškerých objektů v zámeckém areálu. 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 27.7.2016 23:50 do 29.7.2016 02:30; na silnici 16 u obce Hořín okres Mělník; Pozor! Nadměrný náklad; Přeprava NN o jedné soupravě proběhne ve dnech 27.7. – 28.7.2016 v době od 23.00 hod. po trase Brno ...
  Od 28.7.2016 22:40 do 29.7.2016 00:45; v ulici Květoslava Mašity v obci Všenory okres Praha-západ; nehoda; havarované vozidlo; 2 x OA bez zranění.
  Od 28.7.2016 22:35 do 29.7.2016 00:40; na silnici 611 u obce Sadská okres Nymburk; nehoda; havarované vozidlo; havárie OA bez zranění.

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace