Zámek Veltrusy: 10 let po ničivých povodních

Pohled na veltruský zámek při povodni 2002 - Foto:  Oficiální stránky zámku Veltrusy

Pohled na veltruský zámek při povodni 2002Foto:  Oficiální stránky zámku Veltrusy

Povodně v roce 2002 nebývale postihly množství kulturních památek. Většina z nich se už dočkala obnovy. To neplatí o zámku ve Veltrusech na Mělnicku.

Jeho rozsáhlá rekonstrukce má skončit až v roce 2014. Ničivá povodeň v srpnu roku 2002 způsobila obrovské škody na objektech i přírodní složce areálu. Živel postupně zaplavoval pole, drobné objekty, přístupové cesty, daňčí oboru a nakonec zachvátil i hlavní budovu zámku. 

 

Zámek ve Veltrusech se po povodni v roce 2002 stále opravuje

Vložit na svůj web

Celkový odhad škod činil bezprostředně po povodni cca 250 milionů korun, z toho 72 milionů tvořil souhrn odhadu nákladů na opravu objektů a 178 milionů na záchranu parku. V zámku poničila povodeň dokonce nejstarší textilní tapety v České republice. 

Bez pomoci armády bychom se neobešli 

Kastelán Pavel Ecler před zámkem Veltrusy - Foto: Jana  Huzilová

Kastelán Pavel Ecler před zámkem VeltrusyFoto: Jana Huzilová

Výška hladiny proudící vody se pohybovala od jednoho metru v zámecké budově a přilehlých prostorách až do výšky tří a půl metru v severní části parku.Voda protrhla a posléze odplavila cca 500 m staré chotkovské vltavské hráze a vymlela plochu o rozloze cca 20 ha do podoby jakési „laguny“. 

Současně se park stal záchytným bodem pro naplavené zbytky všeho, co Vltava pohltila na své cestě od jihu až ku Praze. V zoufalé situaci pomocnou ruku podala armáda. Kvůli ní se podařilo z velké části odstranit a odvozit naplaveniny a také přesunout část vyplaveného materiálu zpět do „laguny“. 

Povodni padlo za oběť více jak tisíc stromů, mnohé z těch, které přežily, bohužel „odcházely“ v následujících letech. Vodní systém v parku byl zcela paralyzován, kanál a jeho boční ramena byla zanesena pískem, bahnem, vyvrácenými stromy a naplaveninami, poškozen byl trubní přivaděč dopravující vltavskou vodu do kanálu. 

Je třeba zdůraznit, že areál národní kulturní památky státního zámku Veltrusy se stal jednoznačně nejpostiženější památkou takového významu s ohledem na jeho rozlohu, ale i rozsah a složitost problémů v něm existujících. 

Obnova zámeckého parku si vyžádala evropské peníze 

Protipovodňová hráz - Foto: Jana  Huzilová

Protipovodňová hrázFoto: Jana Huzilová

Před několika lety se středočeští památkáři spojili s městem Veltrusy a dalšími partnery a podali žádost o evropské peníze. S projektem Schola naturalis za 231 milionů uspěli. V rámci projektu bude obnovena významná část národní kulturní památky - areálu zámku Veltrusy. 

Obnovené stavby a součásti zámeckého parku budou sloužit ke kulturně-ekologickému vzdělávání. Takto využití naváže na původní význam areálu, který byl budován jako okrasný statek. Obnovené kapacity budou složit jako Centrum kulturně ekologického vzdělávání s výukovými moduly navrženými pro základní a střední školy. Dále bude v těchto prostorách probíhat bloková a praktická výuka vysokých a středních škol a specializované kurzy dalších organizací. 

Doplňkově budou v areálu pořádány i kulturní, společenské a sportovní akce. Kvůli různým zpřísněným kontrolám na Ministerstvu kultury utratili zatím z projektu 20 miliónů korun. Veltruský zámek nyní v rámci projektu čeká zakázka ve výši sto milionů korun na opravy veškerých objektů v zámeckém areálu. 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 22.6.2018 19:00 do 20:00; D1 - 11.4km na trase Praha - Říkovice; nehoda nákladního vozidla; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; 2x NA - boční střet, jedno ujelo; průjezd se zvýšenou ...
  Od 22.6.2018 18:55 do 19:55; D1 - 60-61.1km na trase Říkovice - Praha; porouchané vozidlo, zdržení; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností
  Od 22.6.2018 18:30 do 20:30; na silnici 2 u obce Oleška okres Praha-východ , délka 313m; nehoda; havárie OA

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas