Komunitní zahradničení může být pro zemědělce cestou z tržního systému

Zahrada občanského sdružení KomPot ve středočeské obci Nové Středokluky - Foto: Eva  Rajlichová

Zahrada občanského sdružení KomPot ve středočeské obci Nové StředoklukyFoto: Eva Rajlichová

Kompot nenajdete jen ve sklenici. Za graficky modifikovaným názvem (KomPot) se skrývá i občanské sdružení, které se stará o rozlehlou zahradu v obci Nové Středokluky. Funguje vlastně jako družstvo, za finanční vklad mají jeho členové čerstvou zeleninu podle sezony a také pocit, že mají tak vlastní zahradu.

„Tamhle vidíte svazenku, vzadu mák, tady vepředu červená řepa. Je toho tady fakt hodně,“ představuje svoje působiště Míla Kettnerová. 

Míla pochází z rodiny zemědělců a za minulého režimu její rodina o možnost samostatného hospodaření přišla. 

Mladá žena přemýšlela, jak na tradici navázat a smysluplně využít pozemky, které se jim vrátily zpět. Pěstování zeleniny je pro ni ostatně už dlouhá léta koníček, a tak si od rodičů na dvacet let pronajala část pole u Nových Středokluk a založila občanské sdružení KomPot.  

 

Zahradu občanského sdružení KomPot navštívila s mikrofonem Eva Rajlichová

Vložit na svůj web

„Členové jednak dali investici do toho, abychom mohli nakoupit nářadí, udělat plot a tak dál, a zároveň přispívají, vždycky se zavážou na celý rok, že budou odebírat svůj díl z produkce. Je to taková cesta pro zemědělce, jak se vymanit z tržního systému,“ popisuje Míla Kettnerová. 

V současné době se na provozu zahrady podílí asi třicet lidí - asi polovina z nich sem chodí i pracovat. Jedním z nich je i Láďa Nosál.  

„Teď tu kosím, pleji, sklízím, zalívám,“ vypočítává Láďa Nosál a dodává, že fyzická aktivita na čerstvém vzduchu ho baví. 

Alespoň jednou ročně se musí členové sdružení účastnit valné hromady, kde se rozhoduje i o tom, co se bude v následujících sezoně pěstovat.  

Na zahradu občanského sdružení KomPot ve středočeských Nových Středoklukách chodí pomáhat i děti - Foto: Eva  Rajlichová

Na zahradu občanského sdružení KomPot ve středočeských Nových Středoklukách chodí pomáhat i dětiFoto: Eva Rajlichová

„Hodně jsme přidávali brambory, přidávali jsme dýně,ale obecně jsou hodně oblíbené okurky, rajčata, papriky, což jsou bohužel jedny z nejnáročnějších zelenin,“ specifikuje produkci KomPotu Míla Kettnerová, která si zakládá i na tom, že se všechno hnojí jen přírodně: koňským hnojem a kopřivovou jíchou.  

„Vezmete kopřivy a necháte je zkvasit ve vodě asi tak dva týdny, a tím se zalívá v poměru 1:10,“ vysvětluje Kettnerová princip biologického hnojení. 

Komunitou podporovanému zemědělství se daří ve Francii nebo Anglii, v Česku je zahrada Míly Kettnerové zatím prvním takovým projektem. 

Přibývá ale městských komunitních zahrad - v Praze už jsou na Jižním Městě, v Bráníku, Holešovicích nebo nově v blízkosti Krejcárku. Zahradničit do Nových Středokluk jezdí i se svými dvěma dětmi Láďou a Eliškou paní Iveta. 

„Je to všechno taková zkouška. I počasí nám různě přeje a nepřeje. Je jasné, že člověk se musí trošku přizpůsobit a ta produkce zeleniny podle toho vypadá,“ říká paní Iveta a dodává, že hrdá je na vypěstované kedlubny. 

S pozemkem, kde úhledné záhony malebně ohraničují ostrůvky vlčích máků a třezalky, mají členové občanského sdružení KomPot velké plány: v dohledné době by se vstupní část měla změnit na relaxační zónu. 


Zvětšit mapu
Autor:  Eva  Rajlichová  (era), Marína Dvořáková
Pořad: Víkendový Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota–neděle 14:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 22.4.2018 06:15 do 06:55; D1 - 7km na trase Říkovice - Praha; varování o překážce na vozovce zrušeno
  D1 - 31.5km na trase Praha - Říkovice, nehoda nákladního vozidla, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 22.04.2018 04:30 Do 22.04.2018 08:00, nehoda nákladního vozidla; překážka na vozovce, průjezd ...
  Od 22.4.2018 05:40 do 07:45; na silnici 6 u obce Nesuchyně okres Rakovník; nehoda; srážka OA se zvěří.

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace