Návštěvníci muzea v Jílovém u Prahy uvidí i repliku císařské koruny

Císařská koruna je už v Jílovém u Prahy - Foto: Věra Hájková

Císařská koruna je už v Jílovém u PrahyFoto: Věra Hájková

Unikátní replika císařské koruny je od soboty součástí výstavy o Karlu IV. v muzeu Jílovém u Prahy. Na světě jsou pouze 4 repliky a vystavují se jenom při výjimečných příležitostech. Nevšední proto byla i přeprava koruny a její instalace v muzeu.

Koruna byla přepravená v pouzdře ze dřeva, potaženém kůží. Bude vystavená v místnosti muzea se speciální dekorací. „ Je to fotografická rekonstrukce kaple sv. Kříže na Karlštejně, to je místa, které bylo určené pro uložení říšských korunovačních klenotů,“ vysvětluje pracovník jílovského muzea Jan Vízner. 

 

Instalaci repliky císařské koruny v muzeu v Jílovém u Prahy sledovala Věra Hájková

Vložit na svůj web

Koruna cestovala ve speciálním pouzdru - Foto: Věra Hájková

Koruna cestovala ve speciálním pouzdruFoto: Věra Hájková

„Mít repliku císařské koruny tady u nás v Jilovém je pocit velmi zajímavý,“ dodal Vízner. V muzeu bude v rámci výstavy Zlato pro korunu k vidění také prostředí, ve kterém žil Karel IV. Je tam mj. písařská a tesařská dílna, ukázka selské jizby i toho, jak to vypadalo na hradech. 

Výstava Zlato pro korunu potrvá v muzeu v Jílovém do konce října letošního roku. V rámci vernisáže výstavy, která se uskuteční v sobotu od 13 hodin,je připravený i koncert středověkých a renesančních duchovních písní v kostele sv. Vojtěcha, vystoupení Jílovských ochotníků na nádvoří muzea a oslavy uzavře večer ohňová show.  

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Srážky: déšť, D11-17,5
  Od 23.8.2017 13:35 do 15:40; na silnici 24219 u obce Klecany okres Praha-východ; nehoda; 2x OA, se zraněním
  silnice I/18, v katastru obce Kosova Hora, okr. Příbram, stavební práce, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 28.08.2017 00:00 Do 28.10.2017 23:59, částečná uzavírka silnice č. I/18, jízdního pruhu ...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace