Návštěvníci muzea v Jílovém u Prahy uvidí i repliku císařské koruny

Císařská koruna je už v Jílovém u Prahy - Foto: Věra Hájková

Císařská koruna je už v Jílovém u PrahyFoto: Věra Hájková

Unikátní replika císařské koruny je od soboty součástí výstavy o Karlu IV. v muzeu Jílovém u Prahy. Na světě jsou pouze 4 repliky a vystavují se jenom při výjimečných příležitostech. Nevšední proto byla i přeprava koruny a její instalace v muzeu.

Koruna byla přepravená v pouzdře ze dřeva, potaženém kůží. Bude vystavená v místnosti muzea se speciální dekorací. „ Je to fotografická rekonstrukce kaple sv. Kříže na Karlštejně, to je místa, které bylo určené pro uložení říšských korunovačních klenotů,“ vysvětluje pracovník jílovského muzea Jan Vízner. 

 

Instalaci repliky císařské koruny v muzeu v Jílovém u Prahy sledovala Věra Hájková

Vložit na svůj web

Koruna cestovala ve speciálním pouzdru - Foto: Věra Hájková

Koruna cestovala ve speciálním pouzdruFoto: Věra Hájková

„Mít repliku císařské koruny tady u nás v Jilovém je pocit velmi zajímavý,“ dodal Vízner. V muzeu bude v rámci výstavy Zlato pro korunu k vidění také prostředí, ve kterém žil Karel IV. Je tam mj. písařská a tesařská dílna, ukázka selské jizby i toho, jak to vypadalo na hradech. 

Výstava Zlato pro korunu potrvá v muzeu v Jílovém do konce října letošního roku. V rámci vernisáže výstavy, která se uskuteční v sobotu od 13 hodin,je připravený i koncert středověkých a renesančních duchovních písní v kostele sv. Vojtěcha, vystoupení Jílovských ochotníků na nádvoří muzea a oslavy uzavře večer ohňová show.  

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Srážky: přeháňky, D4-34,5
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, D1-15,55
  Od 20.2.2018 18:40 do 19:40; D1 - 27.5-27.6km na trase Říkovice - Praha; D1, km 27,0 směr Praha; porouchané vozidlo, zdržení; OA defekt pneu

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace