Návštěvníci muzea v Jílovém u Prahy uvidí i repliku císařské koruny

Císařská koruna je už v Jílovém u Prahy - Foto: Věra Hájková

Císařská koruna je už v Jílovém u PrahyFoto: Věra Hájková

Unikátní replika císařské koruny je od soboty součástí výstavy o Karlu IV. v muzeu Jílovém u Prahy. Na světě jsou pouze 4 repliky a vystavují se jenom při výjimečných příležitostech. Nevšední proto byla i přeprava koruny a její instalace v muzeu.

Koruna byla přepravená v pouzdře ze dřeva, potaženém kůží. Bude vystavená v místnosti muzea se speciální dekorací. „ Je to fotografická rekonstrukce kaple sv. Kříže na Karlštejně, to je místa, které bylo určené pro uložení říšských korunovačních klenotů,“ vysvětluje pracovník jílovského muzea Jan Vízner. 

 

Instalaci repliky císařské koruny v muzeu v Jílovém u Prahy sledovala Věra Hájková

Vložit na svůj web

Koruna cestovala ve speciálním pouzdru - Foto: Věra Hájková

Koruna cestovala ve speciálním pouzdruFoto: Věra Hájková

„Mít repliku císařské koruny tady u nás v Jilovém je pocit velmi zajímavý,“ dodal Vízner. V muzeu bude v rámci výstavy Zlato pro korunu k vidění také prostředí, ve kterém žil Karel IV. Je tam mj. písařská a tesařská dílna, ukázka selské jizby i toho, jak to vypadalo na hradech. 

Výstava Zlato pro korunu potrvá v muzeu v Jílovém do konce října letošního roku. V rámci vernisáže výstavy, která se uskuteční v sobotu od 13 hodin,je připravený i koncert středověkých a renesančních duchovních písní v kostele sv. Vojtěcha, vystoupení Jílovských ochotníků na nádvoří muzea a oslavy uzavře večer ohňová show.  

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 22.4.2018 10:05 do 12:10; v ulici Nádražní v obci Jílové u Prahy okres Praha-západ; nehoda; havarované vozidlo; OA x cyklista se zraněním.
  D11, mezi km 45 a 45.1, ve směru Hradec Králové, Pozor! Překážka na vozovce, Od 22.04.2018 09:33 Do 22.04.2018 10:29, paleta na pravé zpevněné krajnici částečně zasahující do PJP, na místo na odstranění ...
  D1, mezi km 21 a 29, ve směru Bohumín – PL, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 22.04.2018 09:15 Do 22.04.2018 12:00, , úklid odpadků a čištění vozovek, zdroj: ...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace