Marek Raja z Nymburka hledal inspiraci k výuce fyziky u kosmonautů

Marek Raja v americkém kosmickém a raketovém středisku - Foto: Marek Raja

Marek Raja v americkém kosmickém a raketovém střediskuFoto: Marek Raja

Fyzika a chemie nepatří zrovna k oblíbeným předmětům českých studentů. Zvýšit zájem mladých o tyto předměty se teď snaží učitelé na mnoha školách. Profesor nymburského gymnázia Marek Raja kvůli tomu dokonce strávil týden v americkém kosmickém a raketovém středisku NASA. U kosmonautů se naučil pokusy, které teď dělá i se svými studenty.

Marek Raja si přivezl i cenné informace. „Vyzkoušeli jsme si například tvorbu vozítek, kterými jsou dopravovány moduly na Mars nebo na Měsíc, měli jsme možnost si vyzkoušet práci ve skafandru,“ vzpomíná. 

 

Se středoškolským učitelem Markem Rajou natáčel Michal Trnka

Vložit na svůj web

Marek Raja naučil studenty nymburského gymnázia při fyzikálním semináři vyrobit tepelný štít raket - Foto: Michal Trnka

Marek Raja naučil studenty nymburského gymnázia při fyzikálním semináři vyrobit tepelný štít raketFoto: Michal Trnka

Do kosmického a raketového střediska se nymburský profesor dostal díky grantu, o který si požádal přes internet. V Americe se potkal s dalšími dvěma stovkami kolegů z 25 zemí. Ti všichni teď chtějí žáky a studenty přesvědčit, že přírodovědné a technické obory nemusí být nudné. „Jeden z workshopů byl zaměřený na to, že jsme měli vyrobit filtrační zařízení, které z odpadové vody vyrobí vodu, která by se dala pít,“ uvedl jeden z příkladů 

Studenti, které má Marek Raja na fyzikální seminář, jsou z jeho hodin nadšení. „Na většině laboratorních prací jsme doteď trávili čas hlavně vypracováváním protokolů, teď je to mnohem zábavnější, člověk vidí výsledek práce,“ potvrzuje student Lukáš Bastián. 

Profesor Marek Raja nevěří, že by skokově přibylo mladých lidí se zájmem o přírodovědné předměty. O to víc je ale podle něj důležité dobře vzdělávat a motivovat studenty, kteří si například fyziku nebo chemii jako svůj cíl zvolí. 

Autor:  Michal Trnka

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 20.5.2018 21:05 do 22:05; D5 - 10.5km na trase Praha - Rozvadov; porouchané vozidlo, zdržení; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; pro poruchu odstavené OA.
  D10, mezi km 53.6 a 46.4, ve směru Praha, provoz převeden do protisměru, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, oprava povrchu vozovky, Od 21.05.2018 06:00 Do 13.06.2018 07:00, „D10 Kosmonosy – Bakov, mikrokoberec, ...
  D10, mezi km 46.4 a 53.6, ve směru Turnov, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, zúžená vozovka na dva jízdní pruhy, Od 21.05.2018 06:00 Do 13.06.2018 07:00, „D10 Kosmonosy – Bakov, mikrokoberec, ...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace