Biolog se snaží chránit motýly. Zajišťuje pro ně rezervace

Ondřej Sedláček se snaží chránit motýly. - Foto: Věra Hájková

Ondřej Sedláček se snaží chránit motýly.Foto: Věra Hájková

Motýli jsou u nás v ohrožení. Vadí jim husté lesy a sečení luk v nevhodné době. Biolog Ondřej Sedláček z Příbrami se je proto snaží chránit v motýlích rezervacích.

Motýlů v České republice stále ubývá a některé druhy už vymizely úplně. Může za to výsadba hustých lesů a sečení luk v době, kdy motýli kladou do květů hnízda. 

Ondřej Sedláček z Příbrami, který učí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, se na to nechce nečinně dívat a vytváří motýlí rezervace.  

 

Rezervace, kde se chrání motýli

Vložit na svůj web

Na Příbramsku jich má už pět, jedna z nich nese označení významný krajinný prvek Motýlí step Pichce, jiná Černé bláto. Právě tam létají i kriticky ohrožené druhy modráska. 

„Jsou to mokřadní louky, kde žije populace modráska hořcového, který je vázaný na hořec hořepník. Možná jde o poslední lokalitu na území České republiky. Další lokality jsou vyloženě stepní, to znamená výsušné, velmi teplé," popisuje biolog jednotlivé lokality. Při péči o motýlí rezervace je podle něj nejdůležitější správně načasovat kosení luk. 

Motorky nevadí 

„Když je louka plná housenek a motýlů a celá se poseče, hmyz nemá, kam utéct a zahyne," upozorňuje. 

Přestože jde o rezervace, mimořádná pravidla chování v nich neplatí. Naopak. Ondřej Sedláček tvrdí, že jim nevadí ani motorkáři. „Lidé si tu mohou dělat, co chtějí, ale v rámci slušného chování. Hlavní je nic netrhat a nechytat motýly," říká. Motorkáři podle něj nejen neškodí, ale dokonce podporují péči o takovou lokalitu. Paradoxně pomáhají těm nejohroženějším druhům, které vyžadují narušení povrchu. 

Kromě modráska hořcového lze v motýlích rezervacích potkat například ohniváčka černoskvrnného nebo žluťáska řešetlákového. 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 21.4.2018 14:45 do 16:50; na silnici 240 u obce Tursko okres Praha-západ; nehoda; havárie OA do stromu, se zraněním osob.
  Od 21.4.2018 14:30 do 16:35; na silnici třídy III v obci Drahňovice okres Benešov; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění.
  Od 21.4.2018 13:40 do 15:45; na silnici 1056 u obce Lešany okres Benešov; nehoda; náraz OA do stromu, se zraněním. HZS, RZS a PČR jedou na místo.

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace