Cena surové králičí kůže je historicky nejvyšší

9. květen 2012

Chov králíků se drobným chovatelům stále více vyplácí. Nejen, že ušetří peníze za maso, ale v poslední době se jim náklady na chov sníží i díky příznivé ceně za surovou kůži.

Její výkupní cena je v současné době historicky nejvyšší. Za jednu králičí kůži teď chovatelé dostávají v průměru dvacet až třicet korun. Výrobci z nich pak například šijí rukavice nebo kožichy.

Dechovka a hlas oznamující výkup kůží z amplionu na voze vykupující firmy se teď na našich vesnicích ozývá stále častěji. Pan Josef z Kolína chová králíky několik let a 30 korun, které dostává za jednu surovou kůži ho těší: „Před několika lety bylo za kůže dvě nebo tři koruny. To se nedá srovnat.“

Podobně to vidí i pan Václav Maloch z Prahy: „Před lety to byl, jak se říká žebrácký podnik.“ Na prodeji kůží vydělá ročně i několik tisíc korun: „Od ledna do dubna jsem prodal 89 kůží.“

Například ve středních Čechách, Ústeckém a Libereckém kraji vykupuje králičí kůže Dušan Papež. Drobných chovatelů králíků podle něj přibývá. „Když jezdíme po vesnicích, hodně lidí se ptá. Shánějí napínáky a ptají se jak se to dělá.“ A dodal, že se i mezi výkupci najdou lidé, kteří se na tom snaží vydělat za každou cenu: „Já dávám za kůži třicet korun. Před týdnem mi ale lidé na Českolipsku říkali, že tam byl výkupce a dával jen 7 korun.“

Firmy ročně v České republice vykoupí okolo 3 milionů surových králičích kůží. Většina z nich pak putuje do zahraničí, jak mi řekl Oldřich Novotný, spolumajitel firmy Czech Rabbit Skins z Radimy u Kolína, která je největším výkupcem králičích kůži u nás. „V dnešní době největší část jde do Číny a do USA. Je to hlavně kvůli cenám a pružnosti plateb.“

Pokud zájem zmiňovaných zemí stále potrvá, cena za surovou králičí kůži by mohla ještě růst.

autor: Pavel Pavlas
Spustit audio