Česko si bude vybírat nového prezidenta z 9 kandidátů

Hledá se prezident - Foto:  Český rozhlas

Hledá se prezidentFoto:  Český rozhlas

Nového prezidenta si dnes začnou voliči vybírat v celém Česku ve 14 hodin odpoledne. Přímá volba hlavy státu se koná už po druhé. Tentokrát se bude rozhodovat o tom, jestli na Hradě zůstane stávající prezident Miloš Zeman nebo někdo z jeho osmi vyzyvatelů – mezi kterými jsou (v abecedním pořadí) Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Petr Hannig, Marek Hilšer, Michal Horáček, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek a Mirek Topolánek.

Pokud žádný z 9 kandidátů v prvním kole volby - tedy dnes a v sobotu - nezíská víc než 50% hlasů, bude za 14 dnů kolo druhé. V něm se pak vybírá ze dvou nejúspěšnějších uchazečů o Hrad v prvním kole. Pro každé kolo se vydávají jiné hlasovací lístky. 

Dnes budou volební místnosti otevřené od 14 do 22 hodin, v sobotu pak od 8 do 14 hodin. Při volbě prezidenta se na volebním lístku nic neškrtá ani nekroužkuje. Stačí jen vložit lístek se jménem kandidáta do obálky, kterou volič dostane od volební komise a vhodí obálku do hlasovací urny. To je rozdíl například proti volbám do poslanecké sněmovny nebo těm komunálním, kdy je možné dávat taky takzvané preferenční hlasy konkrétním kandidátům. 

Důležité je mít s sebou doklad totožnosti, tedy platný občanský průkaz nebo pas. S propadlým dokladem není možné hlasovat. 

Většina voličů bude hlasovat v místě trvalého bydliště. Voliči, kteří si včas zařídili voličský průkaz, můžou hlasovat mimo okrsek, kde mají hlášený trvalý pobyt. Platí to také pro ty, kteří plánují volit v zahraničí. 

V sedmi českých městech a obcích začnou spolu s prezidentskými volbami i referenda o místních záležitostech. Ve středních Čechách se to týká Všenor u Prahy, kde se lidé budou vyjadřovat k možné další výstavbě v obci. Zájem o tuhle lokalitu má totiž několik soukromých investorů, chtějí tam vybudovat bytové domy i komerční prostory. 

Reportéři Českého rozhlasu budou sledovat průběh voleb přímo v terénu, odkud se budou aktuálně hlásit do vysílání. Podrobně se budeme věnovat i sčítání hlasů po skončení 1. kola voleb v sobotu odpoledne. 

Autor:   redakce

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 23.1.2018 01:05 do 04:05; D8 - 17.1km na trase Praha - Bílinka; před sjezdem na Novou Ves; nehoda nákladního vozidla; uzavřeno; 2 havarovaná vozidla; NA x OA se zraněním. Dálnice bude na cca 20 minut ...
  silnice I/38, Mladá Boleslav - Hrdlořezy, okr. Mladá Boleslav, práce údržby, zúžené jízdní pruhy, Od 25.01.2018 08:00 Do 25.01.2018 15:00, úklid krajnice, odvoz zeminy
  silnice I/38, Bělá pod Bezdězem, okr. Mladá Boleslav, práce údržby, zúžené jízdní pruhy, Od 25.01.2018 08:00 Do 25.01.2018 15:00, odstranění pařezů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace