Dalekohled v Ondřejově nese jméno astronoma Perka

7. srpen 2012

Největší český dalekohled nese jméno významného astronoma. Takzvaný „ondřejovský dvoumetr“ zdobí nově pamětní deska se jménem Luboše Perka.

Právě tento doyen české astronomické obce se před pětačtyřiceti lety zasloužil o vybudování teleskopu v areálu hvězdárny ve středočeském Ondřejově.

Zvuk otevírající se kopule, pod kterou je v ondřejovské hvězdárně schovaný teleskop s dvoumetrovým zrcadlem, by dnes třiadevadesátiletý Luboš Perek poznal i o půlnoci. Světově uznávaný vědec se v poválečném Československu rozhodující měrou zasloužil o rozvoj astronomie zkoumající mimo jiné rozložení a zákonitosti hvězdných soustav.

Ve světě nasbírané zkušenosti Luboš Perek zúročil třeba právě v Ondřejově, kde byl před pětačtyřiceti lety lidově řečeno hlavním tahounem při zrodu ondřejovského dvoumetru. Na svou dobu to byl podle něj dalekohled výjimečný.

Západní kopule ondřejovské observatoře

Nápad pojmenovat ondřejovský dalekohled po Luboši Perkovi měl mimo jiné další známý český astronom a astrofyzik Jiří Grygar. Ten říká, že je ve světě zcela běžné, že se významné teleskopy jmenují podle těch, kteří je navrhli nebo pomohli s jejich realizací.

Dvoumetrový ondřejovský dalekohled pomohl vědcům například při zkoumání hvězd. Své o tom ví i Pavel Koubský z Astronomického ústavu Akademie věd.

„Dnes už pochopitelně existují i modernější dalekohledy než je ten ondřejovský. Přesto má dvoumetrový teleskop stále široké využití. Například se na něm učí pracovat mladí začínající astronomové,“ dodává Pavel Koubský z Astronomického ústavu.


Zvětšit mapu
autor: Michal Trnka
Spustit audio