Do areálů bývalých kasáren v kraji se vrací život. Jsou tam školy, knihovny nebo byty

Opravená budova bývalých kasáren v Mladé Boleslavi - Foto: Radek Duchoň

Opravená budova bývalých kasáren v Mladé BoleslaviFoto: Radek Duchoň

Areály bývalých kasáren v našem kraji znovu ožívají. Města nebo soukromí investoři v nich staví byty, zřizují tam školy, knihovny nebo tam plánují vybudovat zábavní park pro rodiny s dětmi.

Například v Kladně v ulici Sportovců nedaleko Městského stadionu Sletiště směrem na Rozdělov jsou dnes místo vojáků studenti Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT. Dvouletá oprava budov vyšla zhruba na 70 milionů korun a nové prostory po rekonstrukci pojmou až tisícovku studentů. 

 

O budoucnosti benešovských kasáren natáčela Věra Hájková

Vložit na svůj web

Areál bývalých kasáren v Benešově - Foto: Věra Hájková

Areál bývalých kasáren v BenešověFoto: Věra Hájková

Historickou budovu bývalých kasáren v Mladé Boleslavi v Jičínské ulici teď soukromý investor přestavuje na bytový komplex. Půjde zhruba o 60 jednotek a nájemníci by se do nich měli nastěhovat ještě letos. Jako byty, popřípadě ubytovny posloužily kasárna taky třeba v Příbrami, Českém Brodě, Kolíně a částečně taky ve Slaném. 

V areálu bývalých kasáren v Kladně vystřídali vojáky studenti ČVUT - Foto: archiv Magistrát města Kladna

V areálu bývalých kasáren v Kladně vystřídali vojáky studenti ČVUTFoto: archiv Magistrát města Kladna

A v bývalých čáslavských kasárnách se dnes děti učí hrát třeba na klavír. Zázemí tam našla jak základní umělecká škola, tak dům dětí a mládeže. Město spravuje po armádě ještě další budovy, ty pak využívá pro úředníky nebo pečovatelskou službu. Lidé v Berouně zas do kasáren vodí děti do školky, sídlí v nich knihovna nebo komunitní centrum nebo klub důchodců. 

 

V areálu kasáren v Rakovníku natáčela Pavla Firbacherová

Vložit na svůj web

Část Táborských kasáren v Benešově by se mohla proměnit v zábavní park pro rodiny s dětmi. Tenhle plán má soukromý investor, se kterým chce město o jeho nápadu dál jednat. Ve středu večer o tom rozhodli zastupitelé. Než 17 metrů vysoká hala v chátrajícím areálu vyroste, bude potřeba většinu budov zbourat. Budovy totiž v poslední době dokázali „vybydlet“ drogově závislí a bezdomovci. 

Naopak do rakovnických kasáren se armáda vrací. Posádka odtud odešla na konci roku 2013, kvůli bezpečnosti v Evropě pak ministerstvo obrany rozhodlo, že se tam vojáci zase vrátí.  

Autor:  Kristýna Nevanová, Pavla Firbacherová, Věra Hájková, Radek Duchoň

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  silnice III/10163, Přišimasy, okr. Kolín, uzavřeno, stavební práce, Od 25.09.2017 00:00 Do 08.10.2017 23:59, Uzavřeno. sil.č. III/10163 Přišimasy kanalizace, Objížďka - obousměrná, dopr.značení: silnice ...
  D4, mezi km 17.6 a 18.5, ve směru Příbram, práce na silnici, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 23.04.2017 06:00 Do 30.09.2017 23:59, Rekonstrukce levého dálničního mostu ev. č. 4-018a.2. Uzavřen ...
  D4, mezi km 18.5 a 17.6, ve směru Praha, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 23.04.2017 06:00 Do 30.09.2017 23:59, Rekonstrukce levého dálničního mostu ev. č. 4-018a.2.

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace