Do areálů bývalých kasáren v kraji se vrací život. Jsou tam školy, knihovny nebo byty

Opravená budova bývalých kasáren v Mladé Boleslavi - Foto: Radek Duchoň

Opravená budova bývalých kasáren v Mladé BoleslaviFoto: Radek Duchoň

Areály bývalých kasáren v našem kraji znovu ožívají. Města nebo soukromí investoři v nich staví byty, zřizují tam školy, knihovny nebo tam plánují vybudovat zábavní park pro rodiny s dětmi.

Například v Kladně v ulici Sportovců nedaleko Městského stadionu Sletiště směrem na Rozdělov jsou dnes místo vojáků studenti Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT. Dvouletá oprava budov vyšla zhruba na 70 milionů korun a nové prostory po rekonstrukci pojmou až tisícovku studentů. 

 

O budoucnosti benešovských kasáren natáčela Věra Hájková

Vložit na svůj web

Areál bývalých kasáren v Benešově - Foto: Věra Hájková

Areál bývalých kasáren v BenešověFoto: Věra Hájková

Historickou budovu bývalých kasáren v Mladé Boleslavi v Jičínské ulici teď soukromý investor přestavuje na bytový komplex. Půjde zhruba o 60 jednotek a nájemníci by se do nich měli nastěhovat ještě letos. Jako byty, popřípadě ubytovny posloužily kasárna taky třeba v Příbrami, Českém Brodě, Kolíně a částečně taky ve Slaném. 

V areálu bývalých kasáren v Kladně vystřídali vojáky studenti ČVUT - Foto: archiv Magistrát města Kladna

V areálu bývalých kasáren v Kladně vystřídali vojáky studenti ČVUTFoto: archiv Magistrát města Kladna

A v bývalých čáslavských kasárnách se dnes děti učí hrát třeba na klavír. Zázemí tam našla jak základní umělecká škola, tak dům dětí a mládeže. Město spravuje po armádě ještě další budovy, ty pak využívá pro úředníky nebo pečovatelskou službu. Lidé v Berouně zas do kasáren vodí děti do školky, sídlí v nich knihovna nebo komunitní centrum nebo klub důchodců. 

 

V areálu kasáren v Rakovníku natáčela Pavla Firbacherová

Vložit na svůj web

Část Táborských kasáren v Benešově by se mohla proměnit v zábavní park pro rodiny s dětmi. Tenhle plán má soukromý investor, se kterým chce město o jeho nápadu dál jednat. Ve středu večer o tom rozhodli zastupitelé. Než 17 metrů vysoká hala v chátrajícím areálu vyroste, bude potřeba většinu budov zbourat. Budovy totiž v poslední době dokázali „vybydlet“ drogově závislí a bezdomovci. 

Naopak do rakovnických kasáren se armáda vrací. Posádka odtud odešla na konci roku 2013, kvůli bezpečnosti v Evropě pak ministerstvo obrany rozhodlo, že se tam vojáci zase vrátí.  

Autor:  Kristýna Nevanová, Pavla Firbacherová, Věra Hájková, Radek Duchoň

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 19.6.2018 21:30 do 23:30; D8 - 11km na trase Praha - Bílinka; D8 - 11km na trase Praha - Bílinka; porouchané vozidlo, zdržení; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností
  D1, km 56, ve směru Bohumín – PL, porouchané vozidlo, zdržení, jízdní pruh pro pomalá vozidla uzavřen, Od 19.06.2018 19:40 Do 19.06.2018 23:30, Pozor!, Nákladní vozidlo ve stoupacím jízdním pruhu
  D11, mezi km 48.5 a 48.4, ve směru Praha, porouchané vozidlo, zdržení, neprůjezdná zpevněná krajnice (odstavný pruh), Od 19.06.2018 21:15 Do 19.06.2018 23:45, porucha NA, zabezpečení a označení mimořádné ...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas