Historické fotografie Benešova ukazují stavby s příběhem

Měšťanský dům rodiny Veselých - Foto: archiv Muzea umění a designu Benešov

Měšťanský dům rodiny VeselýchFoto: archiv Muzea umění a designu Benešov

Místo kláštera kruhový objezd a místo historických domů paneláky. I takové proměny potkaly Benešov. Jak město vypadalo v 50. a 60. letech minulého století a jak vypadají stejná místa dnes, ukazuje v Benešově nová výstava.

„Nemáme tu impozantní stavby, ale hlavně stavby s příběhem,“ říká kurátorka výstavy Jaroslava Balleková. Návštěvníci tam proto uvidí například dům, kde bydlel doktor Veselý, přítel prezidenta T.G.Masaryka. 

„Na místě bývalé židovské synagogy, postavené v roce 1830, která je zbouraná, je dnes obchodní dům,“ ukazuje na jednu z fotografií historik a dlouholetý profesor na gymnáziu František Šturc. 

Na další historické fotografii Masarykova náměstí je vidět i socha Mistra Jana Husa, která se ale později přestěhovala na Husovo náměstí. „Zlí jazykové tvrdí, že tehdy se na radnici hodně pilo a oni měli dojem, že Hus jim hrozí „Kluci mluvte pravdu!“, proto musela socha pryč,“ dodal historik s úsměvem. 

František Šturc zná příběhy všech domů, které jsou na fotografiích ve vestibulu benešovské polikliniky a jeho vtipné popisky výstavu provázejí.  

Historik František Šturc napsal k zaniklým domům jejich příběhy - Foto: Věra HájkováŠpitální kostel sester Alžbětinek založen ve 13. století - Foto: archiv Muzea umění a designu Benešov

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace