Hořovicemi zněly heligonky už po čtyřicáté. Přijeli muzikanti z blízka i daleka

Harmonikář a sběratel harmonik Bohuslav Šlehofer - Foto: Barbora Kvapilová

Harmonikář a sběratel harmonik Bohuslav ŠlehoferFoto: Barbora Kvapilová

V Hořovicích bylo o víkendu veselo - místním i přespolním tam přijeli zahrát heligonkáři. Ve městě, kde se harmoniky vyrábějí, se konal sraz muzikantů už po čtyřicáté.

Výroba heligonek má v Hořovicích stoletou tradici. Hrálo se v sále Společenského domu i na zahradě a dokonce i na parkovišti. „Mám 70 harmonik, mám to radši než všechno na světě,“ přiznal jeden z účastníků srazu – harmonikář a sběratel harmonik Bohuslav Šlehofer. 

Návštěvníci srazu si také mohli prohlédnout současné i historické akordeony na výstavě. „Je tu k vidění i nástroj, vyrobený z plexiskla, takže se hráči mohou podívat do nitra akordeonu a vidět jak je to tam uspořádáno, aby byl nástroj funkční a hrál,“ prozradila Stanislava Koutná, manažerka hořovické firmy Delicia, která nástroje vyrábí. 

Účastníci 40. ročníku hořovické Heligonky si ale posteskli, že příležitostí zahrát si na tento nástroj je čím dál tím méně a také že chybí mladá generace hráčů. To ale částečně vyvrátila nejmladší účastnice setkání a zároveň jeho vítězka, teprve šestiletá Anežka Strážnická.  

Průhledná heligonka z plexiskla - Foto: Barbora Kvapilová

Autor:  Barbora Kvapilová

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 20.2.2018 18:15 do 18:40; D11 - 8km na trase Praha - Hradec Králové; příčiny zdržení odstraněny
  Od 20.2.2018 18:25 do 19:25; D5 - 15.4km na trase Rozvadov - Praha; Pozor! Lidé na vozovce
  Od 20.2.2018 18:20 do 20:25; na silnici 116 u obce Malá Hraštice okres Příbram; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění, průjezd s opatrností.

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace