K výročí operace Anthropoid vychází poštovní aršík. Je na něm Heydrichův mercedes i symbol Lidic

Nová známka vydaná k výročí operace Anthropoid - Foto:  Česká pošta

Nová známka vydaná k výročí operace AnthropoidFoto:  Česká pošta

Heydrichovo auto zničené výbuchem Kubišovy bomby a ležící Gabčíkův samopal jsou hlavními motivy poštovního aršíku k 75. výročí operace Anthropoid, který ve středu vychází. Na konci května 1942 provedli čeští výsadkáři v Praze atentát na třetího nejmocnějšího muže nacistické říše a zneškodnili ho.

„Aršík znamená, že známka má kolem sebe kupóny a potištěnou kresbu i mimo poštovní známku. V našem symbolickém obraze šlo o to, abychom skloubili jak přípravu na vlastní atentát, na tu vojenskou akci, tak i následky,“ vysvětluje Břetislav Janík, šéf oddělení známkové tvorby České pošty. 

Na poštovním aršíku o rozměrech větší pohlednice se odvíjí příběh o hrdinství a odvaze výsadkářů i těch, kteří jim pomáhali. Je na něm výskok výsadkářů z letadla, rozstřílená okna a průduch krypty kostela svatého Cyrila a Metoděje a růže a trny jako symbol Lidic. 

Známka k 75. výročí operace Anthropoid - Foto:  Česká pošta

Známka k 75. výročí operace AnthropoidFoto:  Česká pošta

Poštovní aršík navrhl výtvarník Karel Zeman. Vychází v nákladu 45 tisíc kusů. Známka má hodnotu 46 korun. Téma se ve známkové tvorbě objevuje už potřetí. 

„Poprvé Československá pošta v roce 1992 vydala poštovní známku s výsadkáři Gabčíkem a Kubišem, podruhé byla poštovní dopisnice v roce 2012,“ upřesňuje Břetislav Janík. 

Posledním očitým pamětníkem nejvýznamnějšího činu protinacistického odboje v Čechách je tehdy jedenáctiletá Jarmila Mokrá-Smržová, která nosila mléko k příbuzným Khodlovým, kteří Kubiše s Gabčíkem ukrývali. 

„Škvírou jsem za stolem uviděla dva kluky. Jestli mě paměť neklame, měli na sobě švestkově modré světry s jasně červenou barvou,“ vzpomíná Jarmila Mokrá-Smržová. 

Její otec Jaroslav Smrž také parašutistům půjčil kolo, které Jan Kubiš při akci použil. Nacisté pak Smrže, jeho ženu i Kodlovy za pomoc parašutistům popravili. 

Autor:  Jaroslav Skalický  (jas)

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Srážky: přeháňky, D4-34,5
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, D1-39.65
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, D11-30,1

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace