K wifi připojení na zastávkách MHD v Praze přibyly první chytré lavičky

Chytrá solární lavička s vertikální zahradou na Puškinově náměstí v Dejvicích - Foto: Jan Bartoněk

Chytrá solární lavička s vertikální zahradou na Puškinově náměstí v DejvicíchFoto: Jan Bartoněk

Připojení na internet na některých zastávkách MHD v Praze nově doplnily chytré lavičky, lidé o nich ale zatím moc nevědí, píše server Lupa.cz. Speciálních laviček je po městě zatím jen několik, ještě letos jich chce ale Praha nainstalovat celkem deset.

Projekt je součástí koncepce Smart Prague, kterou představila primátorka Adriana Krnáčová z hnutí ANO s cílem udělat z hlavního města takzvané chytré město. Server upozorňuje, že drtivá většina projektů se zatím nekoná. 

Mezi argumenty vedení Prahy, proč chytré lavičky do ulic zavádí, patří, že „současná mobilní generace postrádá ve veřejném prostoru města doplňující funkce, které by jí umožnily v něm dlouhodobě pobývat. Z tohoto pohledu tou zásadní otázkou je absence možnosti dobít mobilní komunikační zařízení ve veřejném prostoru". 

 

O chytrých lavičkách v Praze natáčela Lída Křesťanová

Vložit na svůj web

Jedna z nich se nachází také v Dejvicích, kde na Puškinově náměstí stojí takzvaná vertikální zahrada, kterou tvoří dvě lavičky vedle sebe oddělené květinami. Na vrchu jsou umístěné solární panely a malá meteorologická stanice. Na bocích laviček jsou pak čtyři USB zásuvky, kde je možné dobít si třeba telefon. 

Okolo laviček jsou informační tabule a zájemci se v jejich blízkosti mohou bezplatně připojit na internet. „Podle objednávky zveřejněné v Registru smluv Operátor ICT za dodávku lavičky na Puškinově náměstí a její montáž, servis, doplňování vody či shromažďování dat po dobu 6 měsíců zaplatil 280 000 tisíc Kč bez DPH. Maximálně má Operátor ICT do laviček v pilotním provozu od Magistrátu povoleno investovat 2 miliony Kč bez DPH," stojí v článku Lupa.cz. Server dále uvádí, že podle registru smluv má společnost další lavičky objednané na Karlínské náměstí, Vítězné náměstí a do Central parku v Modřanech. 

Chytrá solární lavička s vertikální zahradou na Puškinově náměstí v Dejvicích - Foto: Jan Bartoněk

Autor:  Dominika Píhová  (dp), iROZHLAS .cz, Lída Křesťanová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Regina DAB Praha
 
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  D11, mezi km 8 a 18, ve směru Hradec Králové, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 20.04.2018 07:45 Do 20.04.2018 13:00, , úklid odpadků a čištění vozovek, zdroj: ...
  D11, mezi km 76.4 a 51, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 20.04.2018 07:30 Do 20.04.2018 11:45, , údržba a výměny směrových sloupků, zdroj: ...
  D0, mezi km 78 a 80, ve směru Ruzyně - D7, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 19.04.2018 20:53 Do 20.04.2018 06:00

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace