Kam o víkendu? Do Muzea Ostře sledovaných vlaků nebo na Karlštejnský advent

Vánoční cukroví (ilustrační foto) - Foto: Michal Trnka

Vánoční cukroví (ilustrační foto)Foto: Michal Trnka

Poslední předvánoční víkend se Stříbrnou nedělí nabízí ve středních Čechách řadu zajímavých akcí. Pokud se budete chtít odreagovat od pečení cukroví nebo shánění dárků, můžete v sobotu zajít například do kladenského divadla na premiéru komedie Past nebo v neděli naKarlštejnský královský advent, případně si zatančit v rakovnickém Kulturním centru.

Vánoční přání startuje dnes odpoledne v Dobříši. Jde o předvánoční setkání u radnice na Mírovém náměstí, které přinese kromě psaní přání, zdobení stromečku, také ochutnávání vánočky a pití čaje za zvuku koled. Vystoupí i sbor „Rukavičky“ Základní umělecké školy Dobříš 

Kdo chce poznat tak trochu netradiční Vánoce, může zajít na Štědrovečerní šichtu v Prokopské štole. Až od 22. prosince ji najdete v dole Anna v Březových Horách v Příbrami. V dolech se totiž pracovalo i na Štědrý den a vy poznáte, jak taková sváteční šichta vypadala. Nebude chybět ani jízda důlním vláčkem. Ve všední dny je otevřeno od 9 do 16 hodin a o víkendu od 10 do 17 hodin. 

Rodinnou akci plnou sváteční nálady pro děti i dospělé dnes připravilo mateřské centrum Lidičky v Lidicích. Odpoledne můžete přijít na Předvánoční podvečer – budou se zpívat vánoční koledy, tvořit a zkoušet vánoční zvyky. Jako vstupné funguje cukroví, čaj nebo svařák. 

Hned dvě zajímavé akce se dnes konají v Příbrami. Od šesté hodiny vás čeká Pocta Edith Piaf v Domě Natura. Jde o koncert Marty Balejové s úryvky z životopisné knihy Edith Piaf, které umělecky ztvární herečka Libuše Švormová. V sedm hodin večer s v příbramském Divadla Antonína Dvořáka vypukne Česká mše vánoční v podání Příbramské filharmonie a Vepřekova smíšeného sboru. 

V Dolních Břežanech dnes můžete zajít na VÁNOČNÍ KONCERT. Společné vystoupení AKADEMIE KOMORNÍ HUDBY a nadace VILLA MUSICA se koná v sále Základní umělecké školy Harmony. 

Na 11. reprezentačním plese v Hotelu Pyramida v Praze 6 se můžete dnes večer potkat s Patrikem Rozehnalem, Janou Chládkovou nebo Marcelem Zmožkem. Akce pomůže organizaci PROSAZ, která pomáhá zdravotně postiženým zapojit se do běžného života zajištěním přímé péče, zaměstnáváním a nabídkou volnočasových a rekreačních aktivit. 

Na loděnickém nádraží bude Muzeum Ostře sledovaných vlaků  

Tvůrci slavného oscarového filmu Ostře sledované vlaky na nádraží v Loděnici u Berouna. Zleva Jitka Zelenohorská, Naďa Urbánková, Jiří Menzel, Václav Neckář a Jaromír Šofr (archivní foto) - Foto: Jaroslav Skalický

Tvůrci slavného oscarového filmu Ostře sledované vlaky na nádraží v Loděnici u Berouna. Zleva Jitka Zelenohorská, Naďa Urbánková, Jiří Menzel, Václav Neckář a Jaromír Šofr (archivní foto)Foto: Jaroslav Skalický

V sobotu jsou na zámku Dobříš v plánu poslední adventní prohlídky. Do svátečně vyzdobených okruhů se dostanete od 10:30 – 14:00 hodin a v neděli od 9:30 do 15:30. Součástí prohlídky je i VÝSTAVA BETLÉMŮ spolku Příbramských betlémářů. 

V sobotu se také v obci Loděnice - proslavené oscarovým filmem režiséra Jiřího Menzela -otevírá „Muzeum trati a Ostře sledovaných vlaků“. Budovat ho začali dobrovolníci při příležitosti 120. výročí zahájení provozu na trati Praha – Rudná – Beroun. Oslavy začínají na vlakovém nádraží v 10 hodin a 18 minut a uslyšíte o historii trati a vlakového nádraží a vyprávět budou i pamětníci natáčení. O dobrou náladu se postará třeba skupina Třehusk a večer se zábava přesune do místního Kulturního zařízení, kde bude koncertovat kapela Tři dny na břiše. 

Lesní mateřská škola Studánka v obci Trubská na Berounsku pořádá Slavnost zimního slunovratu. Od 11:00 do 16:00 hodin se můžete vypravit po zimní stezce, která vás provede předvánočními zvyky a tradicemi. V teple jurty si pak můžete vyrobit vánoční ozdoby nebo ochutnat kapustnici. Vítat se bude i příchod slunce, jak to dělali naši předkové. A divadelní představení převypráví Betlémský příběh. 

Zámek v Mníšku pod Brdy na víkend připravil netradiční prohlídku zámecké hodinové věže. Na její vrchol se dostanete po vřetenovém schodišti a pak už si můžete prohlédnout krajinu z ptačí perspektivy. 

Na vánoční koncert folklorních souborů Jarošovci a Jarošáček můžete v sobotu zajít do Masarykova kulturního domu v Mělníku. Od páté hodiny odpoledne vás čeká adventní vystoupení s lidovými písničkami a tanci. 

Městské divadlo Kladno v sobotu uvádí 4. premiéru své 103. sezóny. Jde o detektivní komedii o čtyřech dějstvích Roberta Thomase s naprosto nečekaným rozuzlením. Má název PAST a představení začíná v 19 hodin večer ve velkém sále.  

Milovníci vážné hudby si můžou užít předvánoční atmosféru na adventním koncertě v překrásném barokním refektáři v Kutné Hoře. Zazní tam instrumentální a vokální skladby světových mistrů v podání varhan, trubky, violoncella, tenoru a sopránu. A libé tóny se rozezní od sedmé večerní.  

V Dobřichově ocení nejchutnější vánoční cukroví

 
V neděli se chystá Karlštejnský královský advent. Akci v poledne odstartuje hudební skupina z Čenkova Čenkomor, pokračují šermíři, pohádkové písničky, staropražské Vánoce představí Třehusk a na místě bude i živý betlém. Ve čtyři hodiny odpoledne dorazí i průvod s královnou Eliškou. Na hradě bude i historický a stylový jarmark a můžete zajít i do otevřených prohlídkových okruhů. 

V Dobřichově se bude soutěžit o Nejchutnější vánoční cukroví. Klání se koná v rámci setkání u místního kostela a akce Betlémské světlo. Zájemci můžou přinést své upečené vzorky od deseti do 12 hodin na místní faru. A samotná akce Betlémské světlo začíná v jednu odpoledne a nabídne vám prohlídku kostela nejsvětější trojice v Dobřichově, zpěv a hru na varhany, dětské dílničky a domů si můžete odnést betlémské světlo. 

A kdo má rád lidové tradice, může se dnes vypravit na vánoční představení folklorního souboru Šáteček. Zpívat a tančit se bude v sokolovně v Poříčanech od půl čtvrté odpoledne. 

Na taneční podvečer v neděli můžete vyrazit do Kulturního centra v Rakovníku. Od 16 hodin zahraje KVINTET Jiřího Soukupa. 

Jan Přeučil - Foto: Martin Čuřík

Jan PřeučilFoto: Martin Čuřík

Ve Vyžlovce dnes můžete zajít na divadelní představení našeho kolegy z Humoriády – herce Jana Přeučila. Má název Pět klobouků a jde o koláž jednoho herce, ale hlavně je osobní výpovědí člověka, jehož radost a životní optimismus jsou opravdu nakažlivé. Přijďte si s ním popovídat i vy! Pět klobouků symbolizuje pět různých životních rolí a osudů této nesporně zajímavé osobnosti českého divadla. A v hotelu Praha ve Vyžlovce představení začíná v 18 hodin. 

Městské divadlo Kolín nabízí Vánoční koncert orchestru ARCHI a hostů. Smyčcový orchestr si pozval i sólistku státní opery Praha Sylvii Čmugrovou a na klavír zahraje Václav Mlčoch. 

Divadlo v Příbrami v neděli přichystalo Nebeské Vánoce s Ginevrou a jejími hosty. Akce začíná v 19 hodin. Vedle tradičního Bohoušova dívadla s principálem Bohoušem Svobodou se představí i všetančící kroužek ,,Ježata“ a chystá se i překvapení. 

Autor:  Lenka Pištěková

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  D10, mezi km 51.5 a 46.5, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 20.04.2018 08:00 Do 20.04.2018 10:00, Prohlídka žlabů
  Od 19.4.2018 15:20 do 17:25; v ulici Ovčárecká v obci Kolín; nehoda; 3 havarovaná vozidla; 3 x OA bez zranění osob, PČR jede na místo
  D8, mezi km 29 a 18, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 19.04.2018 15:30 Do 19.04.2018 18:00, MÚK ROUDNICE NAD LABEM A NOVÁ VES, úklid odpadků ...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace