Kdo byl svatý Václav? Život zemského patrona znají Češi hlavně z legend

28. září 2017

Bývá zobrazovaný většinou ve zbroji, s mečem a štítem, o jeho životě toho přitom víme málo. Řeč je o svatém Václavovi, českém národním patronovi. I když se o něm učí už děti na základních školách, většina z nás si do dospělosti zapamatuje jen to, že byl zavražděný ve Staré Boleslavi 28. září roku 935.

„Svatý Václav byl kníže velmi vzdělaný. Četl a psal latinsky, a to tehdy uměl málokdo. Pěstoval víno, vykupoval otroky a celkově konal samé dobro.“ Tak svatého Václava připomíná kreslený seriál Dějiny udatného českého národa.

O životě knížete se toho příliš neví. Vychovávala ho babička Ludmila, kterou nechala zavraždit její snacha, Václavova matka Drahomíra. Málo informací je i o světcově smrti. Knížete Václava zabili pomocníci jeho bratra Boleslava. O skutečných okolnostech toho moc nevíme, jsme odkázáni hlavně na legendy.

„Vypovídají o tom, jak se Václav ráno ubírá do kostela, je napaden Boleslavem a po hádce je zabit Boleslavovými družníky,“ říká historik Josef Žemlička.

Jediný přímý pramen o životě svatého Václava je podle historika Petra Kubína Vidukindova kronika.

„Zmiňuje, že Boleslav zabil svého bratra a že zabitý kníže byl zvlášť zbožný a kníže křesťanský a že se o něm vypravují jakési zázraky,“ konstatuje Kubín, podle kterého se kult svatého Václava rozšířil ještě v desátém století.

„Myslím si, že to byl až Boleslav II., tedy synovec svatého Václava, protože za něho bylo definitivně ustanoveno pražské biskupství. A ačkoli o tom nemáme přímo v pramenech zprávu, tak zřejmě kult vzniká právě v 70. letech desátého století. Je také pravděpodobné, že Boleslav II. je pohřbený v katedrále hned vedle svatého Václava, v dnešní Svatováclavské kapli,“ vysvětluje.

Knížete uctíval císař Karel IV. Pro lebku svatého Václava nechal zhotovit svatováclavskou korunu. Právě lebka je jedním z nejdůležitějších ostatků přemyslovského knížete, které se dochovaly. Svatováclavská koruna je zároveň nejstarší součástí českých korunovačních klenotů.

Strážník Václavovy lebky

Za věčného vládce české země pak byl Václav prohlášený ve 12. století, právě z té doby pochází i svatováclavský chorál.

Národního světce si také každoročně na konci září ve Staré Boleslavi připomínají tisíce lidí. Do města se také na 24 hodin vrací vzácná relikvie, lebka světce. Loni se o ni staral kapitulní probošt Libor Bulín.

„Lebka je přísně střežena. Mám výsadu, že ji ochraňuju přes noc. Takže společně s lebkou spím v kryptě svatých Kosmy a Damiána, kde je během té noci uložena,“ prozrazuje Bulín.

Osmadvacáté září je také od roku 2000 vyhlášené jako státní svátek.

autor: lio
Spustit audio