Kontroly u vstupů na Pražský hrad neskončí, naopak budou posíleny

Praha, Pražský hrad (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Praha, Pražský hrad (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Bezpečnostní kontroly na Pražském hradě neskončí. Naopak je posílí další policisté. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka to doporučily bezpečností složky. Objevit by se měly též protiteroristické odpadkové koše.

Kancelář prezidenta republiky se podle Ovčáčka obrátila na Bezpečnostní informační službu (BIS), policejní prezidium, Útvar ochrany prezidenta, Hradní stráž a Vojenskou kancelář prezidenta republiky s dotazem, zda mají kontroly na Hradě zůstat i nadále. 

Mluvčí Hradu poznamenal, že kontroly jsou jen částí z řady technických, personálních a organizačních opatření k zabezpečení areálu. „To vše je v souladu s posilováním bezpečnostních standardů u dalších významných objektů, jakými jsou například letiště nebo objekty kritické infrastruktury v České republice,“ podotkl. 

Fronty před vstupem na Pražský hrad (archivní foto) - Foto: Radek Duchoň

Fronty před vstupem na Pražský hrad (archivní foto)Foto: Radek Duchoň

Dodal, že kvůli zrychlení kontrol rozhodl policejní prezident o zvýšení počtu policistů nasazených na kontrolní místa v době turistické sezony. Ovčáček si od opatření slibuje, že turisté by neměli na vstup do Hradu čekat vůbec nebo jen krátce. Právě délka front turistů byl jeden z argumentů kritiků zavedených opatření. V některých dnech v minulých měsících zástupy čekajících turistů dosahovaly desítek metrů. Podle kritiků jsou kontroly nedůstojné a Pražský hrad neochrání. Zástupci Hradu to odmítají, poukazují na potřebu chránit návštěvníky. 

Podle informací by se měl počet kontrolujících policistů rozšířit o devět. Posílení se bude týkat především doby, kdy na Hrad míří nejvíce turistů. Největší nápor návštěvníků Pražský hrad zaznamenává v létě a o víkendech mezi 9. a 14. hodinou. 

Ovčáček poznamenal, že zároveň se vybírají technické prostředky, které by kontroly „dále zrychlily a zpříjemnily“. Člověk obeznámený s bezpečnostními opatřeními na Pražském hradě řekl, že už byla například obnovena část kamerového systému. Hrad dostal na posílení bezpečnosti od ministerstva obrany 100 milionů korun, další peníze čerpá z vlastního rozpočtu. 

Pražský hrad by měl být nově vybaven také ‚protiteroristickými‘ odpadkovými koši. Zakázku asi za dva miliony korun bez DPH, jejíž součástí je i dodávka dalšího vybavení jako lavičky a stojany na kola, vypsala Správa Pražského hradu. Jeden z pracovníků Hradu řekl, že obměna tohoto mobiliáře byla nutná, a že proto bylo zároveň rozhodnuto, že budou nakoupeny koše, které splní bezpečnostní předpoklady. 

Jiří Ovčáček tyto informace uvedl v páteční tiskové zprávě, kterou zveřejnil na hradním webu. Často kritizované kontroly byly na Hradě zavedeny před necelým rokem. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  D10, mezi km 15.5 a 17, ve směru Turnov, práce na silnici, neprůjezdná zpevněná krajnice (odstavný pruh), Od 23.04.2018 10:00 Do 23.04.2018 16:30, Práce na oplocení
  místní komunikace - silnice II/101 (ulice Říčanská), Říčany, okr. Praha-východ, oprava povrchu vozovky, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 26.04.2018 00:00 Do 30.04.2018 23:59, úplná uzavírka ...
  silnice II/101 (ulice Za Větrníkem), Říčany, okr. Praha-východ, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 26.04.2018 00:00 Do 30.04.2018 23:59, úplná uzavírka ulice Za Větrníkem, částečná uzavírka II/101, ...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace