Lávka z Kostomlat do Hradištka by pomohla místním i turistům

Pohled přes řeku od Kostomlat nad Labem na obec Hradištko - Foto: Michal Trnka

Pohled přes řeku od Kostomlat nad Labem na obec HradištkoFoto: Michal Trnka

Z Kostomlat nad Labem do Hradištka dřív jezdil přívoz. V 70. letech ho ale zrušili. Teď se přes řeku dostanete až zajížďkou k Litoli, tj. zhruba šest kilometrů. Místní řeší, jak cestu usnadnit. A navrhují stavbu lávky. Pomohla by třeba i turistům, kteří sem míří po stopách spisovatele Bohumila Hrabala.

„V současné době je možné se dostat na druhou stranu buď přes Lysou nad Labem, nebo přes Nymburk autem, což je asi 18 kilometrů a v dnešním provozu je to zhruba půl hodiny,“ říká Václav Kořán z Kostomlat. 

 

Obyvatelé Kostomlat by uvítali lávku přes Labe. Natáčel tam Michal Trnka

Vložit na svůj web

Lávka by mohla pomoct cykloturistice. „K nám do Kerska jezdí turisté po stopách spisovatele Bohumila Hrabala. Navštíví hájenku a ptají se, kam mají jet dál. Ideální by bylo, kdyby mohli přejet jen lávku a dojeli do Nymburka do Muzea Bohumila Hrabala nebo do Postřižínského pivovaru,“ souhlasí Jana Kubová z Lesního ateliéru v Kersku. 

Labe u Kostomlat nad Labem, kde by měla stát nová lávka - Foto: Michal Trnka

Labe u Kostomlat nad Labem, kde by měla stát nová lávkaFoto: Michal Trnka

Místo, kde by mohla lávka stát, je asi kilometr od Kostomlat, poblíž plavební komory. „Pokud by se nám povedlo lávku realizovat, bylo by to podle návrhu projektanta jak pro pěší, tak pro cyklisty i pro integrovaný záchranný systém,“ říká nezávislá starostka Kostomlat Romana Hradilová. Zatím si obec nechala připravit stavební záměr a jedná s krajem, jestli by převzal finančně náročné investorství alespoň projektu. Kraj by se finanční pomoci obcím nebránil, potřebuje ale vědět, jestli je možné v těchto místech lávku vůbec postavit. 

Starostka Kostomlat tipuje, že příprava projektu potrvá ještě asi 3 roky a stavba lávky by mohla stát kolem 40 milionů korun. Obce by si na ní požádaly o dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury.  

Autor:  Michal Trnka

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Hrdlořezy
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Bělá pod Bezdězem
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, D1-39.65

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace