Mentálně postižení už nemusí být v ústavech, stěhují se do domů a bytů

Mentálně postižení se stěhují do bytů a domů (ilustrační foto) - Foto: Tomáš Mařas

Mentálně postižení se stěhují do bytů a domů (ilustrační foto)Foto: Tomáš Mařas

Lidé s mentálním postižením se ve středních Čechách vracejí z ústavů do klasických domů a bytů. Nemusí se tak už dělit s desítkami klientů o koupelnu, vaří si s pomocí asistentů, na co mají chuť, a třeba si i sami nakupují.

Přeměnu sociálních služeb jako první ve Středočeském kraji dokončilo vedení ústavního zařízení Vyšší Hrádek. Budovu v Brandýse nad Labem, ve které už v roce 1930 žily nevidomé dívky, kompletně vyklidilo a vrátilo klíče Středočeskému kraji. 

„Izolační místnost se používala v minulosti, pokud personál nevěděl, jak zvládnout komplikované chování nějakého pacienta, tak ho prostě zavřel sem. Bohužel je to realita roku 2006,“ popisuje situace z minulosti ředitel ústavu Ivan Semecký. 

 

Redaktorka ČRo Alena Rokosová mluvila s ředitelem ústavního zařízení Ivanem Semeckým o stěhování mentálně postižených do domů a bytů

Vložit na svůj web

„Postupně se nám podařilo umožnit 90 lidem, aby budovu mohli opustit a žít v důstojném prostředí rodinných domků nebo bytových domů,“ dodává. 

V roce 2007 začal Vyšší Hrádek poskytovat chráněné bydlení, o rok později zahájil provoz denního stacionáře. Do nových domovů se posledních čtyřicet klientů žijících v budově v Piaristické ulici přestěhovalo letos v létě. 

Teď žijí nejen v Brandýse, ale také v Čelákovicích nebo v Kostelci nad Labem. Někteří se dokonce vrátili do místa svého bydliště. 

Velká změna to je pro všechny 

„Líbí se nám to hrozně, je to lepší, myju nádobí, utírám podlahy a tak dále. Vůbec se nám po ústavu nestýská,“ říká jedna z bývalých obyvatelek ústavu. 

Změnu vnímají i tři dobrovolnice, které za lidmi s mentálním nebo kombinovaným postižením z Prahy přijíždějí každých čtrnáct dní. 

„Oni vypadají spokojeně a nemusí to ani říkat. Velký úspěch je pro ně to, že se účastní denního života,“ vysvětlují dobrovolnice. 

A ředitel Ivan Semecký dodává, že na novou situaci si nezvykají jen klienti a zaměstnanci, ale také ti, kteří mají nové sousedy. 

„Je to naše společná cesta do společného života v komunitě. Při tom překvapení se můžeme vzájemně poznávat, učit se soužití a sousedským vztahům.“ 

Uživatelé služeb Vyššího Hrádku se s Brandýsem rozloučí i výstavou nazvanou Z Domova domů. Mentálně postižení lidé se nechali vyfotit na svých nejoblíbenějších místech, na kterých je ale ostatní obyvatelé města možná nikdy pořádně neviděli.  

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 27.5.2018 17:35 do 18:35; v ulici Československých legionářů v obci Kutná Hora; nehoda; 2 havarovaná vozidla; bez zranění.
  Od 27.5.2018 16:55 do 21:00; na silnici 327 v obci Žiželice okres Kolín; nehoda; neprůjezdný pruh, 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; OA x MOTO se zraněním. Na místě ZZS a PČR.
  Od 27.5.2018 16:30 do 18:35; v ulici U Hřbitova v obci Kralupy nad Vltavou okres Mělník; nehoda; 2 havarovaná vozidla; bez zranění.

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace