Muzeem roku 2017 je podle návštěvníků Regionální muzeum v Mělníku

Regionální muzeum Mělník - výstava panenek - Foto: Miroslav Chromý

Regionální muzeum Mělník - výstava panenekFoto: Miroslav Chromý

Regionální muzeum v Mělníku i jeho Skalní obydlí ve Lhotce jsou u návštěvníků oblíbené. Právě jejich hlasy je společně s Městským muzeem v Žamberku dostaly do finále letošní soutěže Muzeum roku 2017. V něm nakonec mělnické muzeum titul vyhrálo. Uspělo také Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy, které získalo za projekt Příběh jednoho pokladu 2. místo v kategorii Muzejní počin roku 2017. Ceny jsou součástí Národní soutěže muzeí Gloria musaealis.

Pro mělnické muzeum to není první ocenění. Loni ho přízeň lidí, kteří expozice i služby muzeí hodnotí na webu, zařadila na druhé místo. 

Cenu Gloria musaealis 2017 v kategorii Muzejní výstava roku 2017 si ze čtvrtečního ceremoniálu odnesli zástupci Muzea Novojičínska za expozici Říše prastará, mocná i zkrocená: Les na Kravařsku mezi středověkem a industrializací, která ukazuje dějinné proměny vztahu mezi člověkem a lesem. 

Muzejní publikací roku se stala Zkušenost exilu: Osudy exulantů z území bývalého Ruského impéria v meziválečném Československu. Vydal ji Památník národního písemnictví. 

Muzejním počinem roku se stala rekonstrukce budovy a nová stálá expozice Muzea Karlovy Vary následována příběhem jednoho pokladu Středočeského muzea v Roztokách. 

"Pomocí filmového příběhu o unikátním nálezu pokladu ze starší doby bronzové seznamuje muzeum veřejnost s náročnou prací muzejních odborníků. Díky tomu můžeme podrobně sledovat jednotlivé úkony vedoucí k záchraně vzácných předmětů datovaných na počátek 2. tisíciletí př. n. l. a nahlédnout tak pod ruce archeologů i restaurátorů," píše se v tiskové zprávě. 

Do XVI. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis se přihlásilo 62 muzeí a galerií s rekordním počtem 99 soutěžních projektů. 

Autor:   redakce

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  D5, mezi km 16.7 a 14.7, ve směru Praha, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 26.05.2018 08:00 Do 26.05.2018 23:59, údržba a opravy vozovek AB, zdroj: ŘSD
  Od 26.5.2018 17:20 do 19:25; na silnici 114 u obce Rosovice okres Příbram; nehoda; 2 x OA bez zranění
  Od 26.5.2018 17:15 do 18:15; v ulici Pražská v obci Mělník; nehoda; 2 havarovaná vozidla; DN se zraněním 2x OA

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace