Na Berounsku se našly deníky a písně z první světové války

Hudební skupina Třehusk využila písně, které pan Kozák našel - Foto: Miroslav Tichák

Hudební skupina Třehusk využila písně, které pan Kozák našelFoto: Miroslav Tichák

Spousta lidí skladuje dokumenty po předcích, ať už se jedná o staré fotky, účty nebo sešity se zápisky. Málokdo ale zkoumá, co vlastně doma schovává. Podobně k tomu přistupoval i Josef Kozák z Berounska. Léta dokumenty po dědečkovi přerovnával, ale podrobně se na ně podíval až teď.

„Jsou to dva sešítky. Jeden je malinký, je vidět, že ho psal přímo ve válce inkoustovou tužkou a pak to obtahoval perem. Druhý je velký a obsahuje stručný přehled, kde všude ve válce byl. Na tom je vidět, že to psal až v 19. nebo 20. roce,“ popisuje Kozák. 

Deníčky se desítky let povalovaly v bytě, Josef Kozák si je prohlédl teprve nedávno. 

 

Deníky po dědečkovi Josefa Kozáka si prohlédl redaktor Petr Kološ

Vložit na svůj web

„Dědečka si pamatuju, bylo mi šest let, když umřel. Pamatuju si, že vyprávěl o tom, jak ho na východní frontě seknul kozák šavlí do ramene,“ vzpomíná. Dědeček pracoval i jako zdravotník na italské frontě, kde po nocích sbíral raněné. 

Když Josef Kozák začal dědečkovy deníky přepisovat do počítače, narazil i na písně. „Vkládali si do nich slova o tom, že jsou ve válce a stýská se jim. Navíc se tam objevovala jména jejich vísek, například Všeradice, Liteň. Přizpůsobovali si písničky sami sobě,“ říká Kozák. 

Dědeček Kozák nehrál na žádný hudební nástroj, v zapisování mu pomáhal další příbuzný. Písničky z jeho válečného deníku se zalíbily berounské kapele Třehusk, která je natočila. 

Autor:  Petr Kološ  (pek)

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 27.5.2018 19:05 do 20:05; D10 - 18.9-16.6km na trase Turnov - Praha; nehoda; 2 havarovaná vozidla; bez zranění.
  D0, mezi km 81.5 a 77, ve směru D1, pomalu jedoucí vozidlo údržby, levý jízdní pruh uzavřen, Od 27.05.2018 15:51 Do 27.05.2018 21:48, , údržba a opravy svislých značek a větrných rukávů, zdroj: ŘSD
  Od 27.5.2018 18:25 do 20:30; na silnici 24637 v obci Dolní Beřkovice okres Mělník; nehoda; havarované vozidlo; probíhá vyšetřování nehody; havárie OA do sloupu, se zraněním osoby. Na místě ZZS a PČR.

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace