Na dovolenou do kláštera. Čeští podnikatelé objevili nový trend, hledají klid a život bez stresu

Klášter v Zaječově je jedním z těch, které se otevřely podnikatelům hledajícím klid - Foto: Petr Kološ

Klášter v Zaječově je jedním z těch, které se otevřely podnikatelům hledajícím klidFoto: Petr Kološ

Pravidelný režim, skromné jídlo a vypnutý mobil. Relax za zdmi kláštera si na západě Evropy běžně dopřávají podnikatelé, manažeři nebo lidé unavení každodenním stresem. Na chuť tomuto způsobu odpočinku už přicházejí i Češi. Kláštery hlásí stále víc zájemců a nejsou to pouze věřící.

„Toto je původní kmen a tohle je Panna Maria,” ukazuje mi františkán Jeroným Jurka staletý tis v rajské zahradě kláštera uprostřed Prahy, kde zpívají ptáci, rostou fíky a také olivy.  

Podobně klidné místo už františkáni budují v Liberci. „Pro ty, kteří potřebují strávit v bezpečném prostředí od měsíce do tří,” vysvětluje. 

Podle Jiřího Jemelky ze sdružení křesťanských podnikatelů Kompas chce relaxovat v tichu stále víc byznysmenů. Zná jich desítky. „To je zajímavá záležitost i pro strategické plánování, začínají vyplývat i různé myšlenky, co by se dalo nového zrealizovat za projekty,” říká. 

Víc hostů mají augustiniáni v Zaječově na Berounsku, cisterciáci v Oseku za poslední dva roky hlásí přes pět stovek návštěvníků. Přibyli i u karmelitánů ve Slaném. 

Do klášterů míří nejen katolíci 

„Sedmdesát procent lidí jsou praktikující katolíci a těch třicet procent hledající, protestanti nebo lidé prožívající nějaký životní zlom,” dodává převor kláštera Jan Poříz. 

Podle generálního sekretáře České biskupské konference Stanislava Přibyla se trend šíří ze Západu, kde se kláštery na stresem přetížené hosty zaměřují. 

„Jsou v prostředí, kde je strukturovaný život. Další věc, která je pro ně důležitá, je ticho. Náš život je plný informačního smetí, což unavuje,” shrnuje. Přibyl proto očekává, že zájem o pobyty v klášterech poroste i v Česku. 

Autor:  Evelyna Kulíšková
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Srážky: přeháňky, D5-41,5
  D10, mezi km 10.6 a 9, ve směru Praha, práce na silnici, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, zúžené jízdní pruhy, Od 22.03.2018 18:00 Do 23.03.2018 05:00, Realizována přestavba dopravního značení pro ...
  D10, mezi km 9 a 10.6, ve směru Turnov, práce na silnici, zúžení vozovky na dva jízdní pruhy, zúžené jízdní pruhy, práce na údržbě mostu, Od 22.03.2018 18:00 Do 23.03.2018 05:00, Realizována přestavba ...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace