Na pomezí Kladenska a Rakovnicka roste kriticky ohrožená rostlina

Les (ilustrační foto) - Foto: Pavla Kopřivová

Les (ilustrační foto)Foto: Pavla Kopřivová

Na Kladensku a Rakovnicku se rozvíjí spolupráce při ochraně kriticky ohrožené rostliny. Jde o vzácnou lesní bylinu „Zvonovec liliolistý", který se vyskytuje jen na několika málo místech v České republice.

Jedním z těchto míst je pohoří Džbán na pomezí Kladenska, Rakovnicka a také Lounska. Kromě dobrovolníků z Českého svazu ochránců přírody se na ochraně rostliny podílejí i Lesy České republiky. 

Zvonovec liliolistý je chráněný v rámci celé Evropské unie. V pohoří Džbán se ho podařilo objevit v roce 2005 díky společnému projektu Lesů České republiky s ochránci přírody. Před 15 lety se už považoval za vyhynulý druh. 

V současné době je v této lokalitě kolem třiceti rostlin. Rozšíření zvonovce je ale celkem komplikované, protože ho intenzivně spásá zvěř. K jeho ochraně tak letos přispěje hlavně oplocení, které by tu díky majitelům lesů mělo přibýt. 

Autor:  Jana Káninská

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 22.6.2017 13:15 do 15:20; na silnici 3381 u obce Svatý Mikuláš okres Kutná Hora; nehoda; havarované vozidlo; probíhá vyšetřování nehody; havárie OA se zraněním. PČR a ZZS jede na místo.
  Od 22.6.2017 12:50 do 14:55; na silnici 102 u obce Jíloviště okres Praha-západ; v blízkosti semaforu s omezením provozu.; nehoda; 2 havarovaná vozidla; bez zranění.
  Od 22.6.2017 12:40 do 14:45; na silnici v obci Kosmonosy okres Mladá Boleslav; nehoda; havarované vozidlo; probíhá vyšetřování nehody; havárie OA do sloupu, se zraněním osob. Na místě ZZS a PČR.

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace