Na pomezí Kladenska a Rakovnicka roste kriticky ohrožená rostlina

Les (ilustrační foto) - Foto: Pavla Kopřivová

Les (ilustrační foto)Foto: Pavla Kopřivová

Na Kladensku a Rakovnicku se rozvíjí spolupráce při ochraně kriticky ohrožené rostliny. Jde o vzácnou lesní bylinu „Zvonovec liliolistý", který se vyskytuje jen na několika málo místech v České republice.

Jedním z těchto míst je pohoří Džbán na pomezí Kladenska, Rakovnicka a také Lounska. Kromě dobrovolníků z Českého svazu ochránců přírody se na ochraně rostliny podílejí i Lesy České republiky. 

Zvonovec liliolistý je chráněný v rámci celé Evropské unie. V pohoří Džbán se ho podařilo objevit v roce 2005 díky společnému projektu Lesů České republiky s ochránci přírody. Před 15 lety se už považoval za vyhynulý druh. 

V současné době je v této lokalitě kolem třiceti rostlin. Rozšíření zvonovce je ale celkem komplikované, protože ho intenzivně spásá zvěř. K jeho ochraně tak letos přispěje hlavně oplocení, které by tu díky majitelům lesů mělo přibýt. 

Autor:  Jana Káninská

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 3.9.2015 14:45 do 16:50; v ulici Jeneweinova v obci Kutná Hora; u OD Billa; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhají záchranné a vyprošťovací práce; OA x motocykl, se zraněním, složky IZS jedou na ...
  Od 3.9.2015 14:05 do 17:10; D1 - 19-21km na trase Praha - Říkovice; nehoda, neprůjezdný střední jízdní pruh; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; OA x NA, bez zranění osob.
  Od 3.9.2015 13:45 do 15:50; v ulici Nádražní v obci Hostomice okres Beroun; nehoda; havarované vozidlo; probíhá vyšetřování nehody; havárie OA, bez zranění osob.

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas