Na pomezí Kladenska a Rakovnicka roste kriticky ohrožená rostlina

Les (ilustrační foto) - Foto: Pavla Kopřivová

Les (ilustrační foto)Foto: Pavla Kopřivová

Na Kladensku a Rakovnicku se rozvíjí spolupráce při ochraně kriticky ohrožené rostliny. Jde o vzácnou lesní bylinu „Zvonovec liliolistý", který se vyskytuje jen na několika málo místech v České republice.

Jedním z těchto míst je pohoří Džbán na pomezí Kladenska, Rakovnicka a také Lounska. Kromě dobrovolníků z Českého svazu ochránců přírody se na ochraně rostliny podílejí i Lesy České republiky. 

Zvonovec liliolistý je chráněný v rámci celé Evropské unie. V pohoří Džbán se ho podařilo objevit v roce 2005 díky společnému projektu Lesů České republiky s ochránci přírody. Před 15 lety se už považoval za vyhynulý druh. 

V současné době je v této lokalitě kolem třiceti rostlin. Rozšíření zvonovce je ale celkem komplikované, protože ho intenzivně spásá zvěř. K jeho ochraně tak letos přispěje hlavně oplocení, které by tu díky majitelům lesů mělo přibýt. 

Autor:  Jana Káninská

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Srážky: déšť, D1-27,8
  Od 7.7.2015 11:00 do 13:05; v ulici Fibichova v obci Benešov; nehoda; DN OA x NA bez zranění, místo průjezdné kyvadlově jedním směrem
  silnice I/12, v katastru obce Vrbčany, okr. Kolín, práce na silnici, střídavý jednosměrný provoz, provizorní světelná signalizace, Od 07.07.2015 10:15 Do 07.07.2015 16:00

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas