Na Vltavě v Praze pluly gondoly. Svatojánské slavnosti uctívají poutníci z celého světa

Na Vltavu vypluly obří historické gondoly, zapůjčené z italských Benátek - Foto: Matěj Skalický

Na Vltavu vypluly obří historické gondoly, zapůjčené z italských BenátekFoto: Matěj Skalický

Regata lodí, seskok parašutistů, plavba otužilců kolem Karlova mostu. Svatého Jana Nepomuckého tradičně přijíždějí do Prahy uctít poutníci z celého světa.

Svatojánské slavnosti NAVALIS jsou oslavou nejznámějšího českého světce a „Pražana“ Svatého Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. V předvečer svátku Svatého Jana Nepomuckého (na tzv. vigilii) se koná mše, procesí a barokní vodní koncert na hladině Vltavy u Karlova mostu. Každoročně do Prahy na tuto slavnost přijíždějí benátští gondoliéři. 

Svatý Jan Nepomucký je patron všech gondoliérů a jeden z osmi patronů Benátek. Socha Jana Nepomuckého je jedinou barokní sochou umístěnou přímo na břehu Grand Canalu v italských Benátkách. Vepředu mají gondoly velké dřevěné sošky, opulentní symboly spjaté s Benátkami. Cavallo má vepředu dva stříbrné koně v trysku, symbolizující rychlost benátských gondol. A Geographia má vpředu sošku ženy držící glóbus. To je symbol rozletu, světoběžnictví italských dobrodruhů, zejména při zámořských objevech. 

Autor:  Vojtěch Koval

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 21.5.2018 17:40 do 20:00; D1 - 21km na trase Praha - Říkovice; nehoda nákladního vozidla; neprůjezdný levý jízdní pruh; tvorba kolon vozidel v úseku 6 km; kamion x dodávka bez zranění.
  Od 21.5.2018 17:30 do 18:55; D11 - 20km na trase Praha - Hradec Králové; příčiny zdržení odstraněny
  D1 EXIT 21, směr Bohumín, práce na silnici, omezení na dálničním výjezdu, Od 21.05.2018 09:00 Do 21.05.2018 20:00, Pozor!, Údržba a opravy vozovek AB, zdroj: ŘSD

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace