Nenapravitelný zločinec, popsal znalec údajného vraha z Klánovického lesa

Klánovický les - Foto: Petr Vilgus, Wikimedia Commons

Klánovický lesFoto: Petr Vilgus, Wikimedia Commons

Muž obžalovaný z vraždy hledače pokladů v Klánovickém lese je jako zločinec nenapravitelný. U Městského soudu v Praze to řekl znalec z oboru psychologie Jiří Klose. Obžalovaný už dříve přiznal, že hledače pokladů před třemi lety zastřelil. Zavraždit ho prý ale neplánoval, chtěl mu jen sebrat detektor kovů, aby neodhalil jeho zakopaný lup. Obžalovanému hrozí výjimečný trest. Soudkyni požádal dopisem o doživotí.

Znalec z oboru psychologie Jiří Klose u pražského soudu uvedl, že obžalovaný jednal v afektu, který neumí ovládat. Jeho nápravu vyloučil. „Má v sobě tendenci kritické situace řešit impulsivním, nekorigovaným jednáním. Přestože rozum není v zásadě poškozen, tak v kritickou chvíli převáží ty afekty," vypověděl Klose. 

Obžalovaný se už dříve přiznal i k dalším trestným činů, mimo jiné k vloupání o Vánocích 2013. Přitom postřelil muže, který ho pronásledoval. Státní zástupce proto střelce obžaloval ještě z pokusu o další vraždu. 

Vražda v Klánovickém lese 

V tomto případě zastřelil obžalovaný podle státního zástupce 11. června 2014 v Klánovickém lese hledače pokladů. Třiatřicetiletého Uzbeka střelil třikrát do hlavy. Poslední ránu prý oběti zasadil do spánku po pěti minutách, protože už se „na to nemohl dívat". Muže prý ale zavraždit nechtěl, oběť prý byla „v nesprávnou dobu na nesprávném místě". 

„Chtěl jsem mu pouze sebrat ten detektor, ale prostě se to zvrhlo a začal se bránit. Sekl mě lopatkou do hlavy, já jsem v pudu sebezáchovy začal střílet," popsal už dříve. Detektor kovů mu chtěl údajně sebrat kvůli tomu, že muž se pohyboval zhruba sto metrů od skrýše, kde si obžalovaný ukrýval kořist z krádeží. Tělo oběti později údajně spálil, aby zahladil stopy. 

Svůj lup po vraždě vykopal a zhruba po týdnu znovu ukryl nad obcí Srbsko. Z Klánovic ho prý chtěl tak jako tak přemístit, protože cennosti mu tam už jednou předtím vyhrabali divočáci. Právě kvůli zvířatům chodil skrýš každý týden kontrolovat. 

Vražda z Klánovic zůstávala dlouho neobjasněná. Jediným vodítkem bylo to, že v lese se střílelo ze stejné zbraně jako v Počernicích. Policisté proto museli pachatele chytit při obdobném vloupání, což se jim podařilo v prosinci 2015. K vraždě se přiznal po čtvrt roce. 

Vrah z Klánovického lesa pro sebe u soudu žádá doživotí - Foto: Fotobanka Pixabay

Autor:   ČTK
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Regina DAB Praha
 
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  silnice I/2, Svatý Mikuláš, okr. Kutná Hora, stavební práce, zúžené jízdní pruhy, Od 02.07.2018 08:00 Do 31.12.2018 23:59, částečně uzavřený úsek silnice I/2, v obci Svatý Mikuláš, z důvodu rekonstrukce ...
  D4, mezi km 42 a 41, ve směru Praha, oprava vodorovného dopravního značení vozovky, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 20.06.2018 08:00 Do 20.06.2018 13:00, , údržba vodorovného značení a dopravních knoflíků, ...
  Od 20.6.2018 08:05 do 11:10; na silnici 2595 u obce Bukovno okres Mladá Boleslav; nehoda; havarované vozidlo; probíhá vyšetřování nehody; havárie OA se zraněním. Na místě složky IZS a vrtulník LZS.

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas