Pasivní domy ve středních Čechách se o víkendu otevřely veřejnosti

11. listopad 2012

Tento víkend patří na celém světě energeticky šetrným domům. Ty šetří životní prostředí a zároveň jejich majitelům náklady na vytápění a ohřev vody. Ke dnům otevřených dveří v tzv. pasivních domech se připojilo i Česko. O tomto víkendu si proto můžete prohlédnou napříč republikou 40 těchto staveb, z toho devět ve středních Čechách.

Ve středních Čechách otevřeli majitelé devět pasivních domů. Je mezi nimi i pan Jiří Ponec. „Dům vytápí kolektory. Když je těžký mráz nebo zataženo, tak topíme dřevem v krbu.“ Náklady na vytápění pasivních domů jsou podle něj ve srovnání s klasickými obydlími třetinové. „Ve starém domě jsme platili za plyn ročně 40 tisíc korun a 3 tisíce korun za elektřinu měsíčně. V novém domě platíme jen za elektřinu o pět set korun méně než v původním domě.“

Cena pasivního domu je srovnatelná se stavbou klasického obydlí. Pana Ponce měl dům stát 3 miliony korun. Protože navíc zvolil některé netradiční materiály, cena ještě o trochu vzrostla. Dům pana Ponce si přijíždějí prohlédnout lidé nejen ze středních Čech ale i z celého Česka. Zavítala sem i paní Kateřina Jungová z Prahy. Chce stavět. Jestli právě energeticky šetrný dům, se ještě nerozhodla. „Rozhodně chceme postavit dům, který bude šetrný k nám i k životnímu prostředí.“ Zájem o pasivní domy podle projektantů vzrůstá. Potvrdila mi to i architektka Marie Maninová, podle které se pro ně rozhodly tři čtvrtiny jejích klientů. „Ptá se na to skoro každý. Lidi to opravdu zajímá.“

Součást vytápění

Tak zvané pasivní domy si můžete prohlédnout ještě dnes například v Příbrami, Lednici, Brně nebo v Ostravě. Tam dokonce můžete zajít do první energeticky šetrné administrativní budovy v České republice. Celkem se na celém světě o tomto víkendu otevřelo přes 360 těchto staveb.

autor: Pavel Pavlas
Spustit audio