Podmíněný trest a pokuta. Soud v Mladé Boleslavi potrestal strážníky za týrání bezdomovců

Soud (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Soud (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Podmínění tresty uložil dnes Okresní soud v Mladé Boleslavi dvěma mladoboleslavským městským strážníkům Jaroslavu Bělskému a Martinu Roučkovi za týrání bezdomovců. Oba dostali zákaz činnosti a napadeným bezdomovcům musejí uhradit dohromady 150 000 korun. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce i obhájci si ponechali lhůtu na odvolání.

„Já vyčkám na odůvodnění rozsudku, některé argumenty, které soud uvedl, vcelku odpovídají, ale budeme to muset ještě přezkoumat,“ uvedl státní zástupce Milan Moc. 

Dva strážníci byli obžalovaní kvůli sedmi případům z let 2013 až 2016. Podle obžaloby vozili bezdomovce za město, kde se lidé museli zout a strážníci na ně údajně agresivně útočili. Oba strážníci vinu odmítají. Už dřív je jejich nadřízený postavil mimo službu v terénu. Teď dohlíží na městský kamerový systém. 

Martin Roučka byl podle soudu ve zkoumaných případech agresivnější, dostal proto přísnější trest. Soud mu uložil trest odnětí svobody v délce tří let, který podmíněně odložil na dobu čtyř let. Roučka zároveň nesmí 3,5 roku vykonávat práci v bezpečnostních složkách, a to ani v bezpečnostních agenturách. 

Bělský dostal u soudu trest odnětí svobody na tři roky s podmínkou na 3,5 roku. Dostal také tříletý zákaz činnosti. Oba musí bezdomovcům zaplatit dohromady 150 000 korun jako nemajetkovou újmu, každý tak bude platit 75 000 korun. 

Státní zástupce požadoval ve své závěrečné řeči přísný nepodmíněný trest vězení. Obhájci strážníků naopak požadovali zproštění obžaloby, jelikož se podle nich nepodařilo dokázat, že se případy skutečně staly. 

Oba strážníci vinu popírají. Zastávají se jich i jejich kolegové a ředitel městské policie Tomáš Kypta. Podle něj jsou popisované případy vykonstruované a bezdomovcům jde o mstu. 

Další případy napadení bezdomovců strážníky v Mladé Boleslavi v současné době řeší mělnická policie, případy jsou ale zatím ve fázi prověřování. 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Hrdlořezy
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Bělá pod Bezdězem
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, D1-39.65

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace