Pratuři se stěhují. Pastviny v Milovicích vymění za krajinu na Uherskohradišťsku

Samice pratura z Milovic - Foto: Michal Köpping

Samice pratura z MilovicFoto: Michal Köpping

Odrostlá mláďata praturů ze středočeských Milovic odjela v úterý odpoledne do obce Modrá na Uherskohradišťsku. Jejich nová pastvina se stane součástí unikátní expozice Živá voda, kterou obec Modrá v současnosti rozšiřuje.

„Chceme podpořit návrat těchto původních kopytníků do naší krajiny. Jejich pastva by zároveň měla napomáhat k péči o krajinu přirozeným způsobem,“ uvedl starosta obce Modrá Miroslav Kovářík.  

V úterý odpoledne odjely transportem dvě jalovičky, které se narodily v Milovicích v roce 2016, v dalších dnech k nim přibude ještě býček. Zvířata mají různé otce, protože samice přijely v roce 2015 z Nizozemí již březí, takže nejsou blízce příbuzná a mohou v Modré vytvořit nový chov.  

V expozici Živá voda se návštěvníci mohou seznámit s životem ve vodě i kolem vody, s vodními živočichy i rostlinami řeky Moravy, přilehlých potoků i tůní. Najdou tam typické moravské biotopy s jejich charakteristickými bylinami a dřevinami, například chřibské prameniště, venkovskou bylinkovou zahrádku či lužní les. 

Pratur byl v minulosti na území dnešní České republiky jedním z nejrozšířenějších lovných zvířat. Člověk ho však postupně vyhubil. Poslední pratur uhynul v Polsku v roce 1627.  

Autor:   redakce

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Srážky: přeháňky, D11-41,6
  Srážky: přeháňky, D11-41,4
  Od 22.2.2018 15:25 do 17:30; v ulici náměstí Svobody v obci Kladno; nehoda autobusu; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; BUS x OA bez zranění. Na místě PČR.

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace