Při rekonstrukci domu na Starém Městě objevili archeologové bránu ze 13. století

19. červen 2017

Pražští archeologové našli v památkové rezervaci gotickou bránu. Je součástí hradby, která vedla kolem břehu Vltavy a tvořila staroměstské opevnění. To se nacházelo několik metrů pod současným chodníkem v Křižovnické ulici.

Součástí opevnění byla i brána, kterou naši předci nazývali u svatého Valentina. A právě tento průchod archeologové objevili. Žádnou jinou podobnou stavbu ze 13. století v pražské památkové rezervaci dosud nenašli.

Pracovníci Muzea hlavního města Prahy bránu odhalili při rekonstrukci domu. „Původní hradba z poloviny 13. století vede právě pod tímhle domem, jde napříč přes koleje s směřuje k tehdejšímu Juditinu mostu,“ říká Petr Starec, vedoucí výzkumu, „dnešní Křižovnická ulice je rozšířená, vede severojižněji a její směr neodpovídá té historické skutečnosti.“

Historické hradby vedly pod ulicí naproti zastávce tramvaje Staroměstská. „Bylo to místo, kde se vyvážely odpadky z města,“ říká Petr Starec. „Uvnitř domu je dnes snížené přízemí, okna jsou v chodníku a dalšími schody scházíme do sklepa,“ popisuje. „Tehdejší brána musela být vysoká aspoň tak, aby tudy pohodlně projel jezdec na koni, takže to mohly být tak čtyři metry.“

Archeolog Vladimír zkoumá zbytky opevnění asi rok a půl. „Původně jsme vůbec nepočítali s tím, že tady bránu najdeme. Hledali jsme korunu té hradby a stále jsme nemohli narazit na tu zeď.“


Nárožní dům zvaný „Na Kocandě“ z roku 1886 zaujímá místo na západním okraji katastru Staré Město a svým průčelím je obrácený do Křižovnické ulice, která je součástí dnešní hlavní pravobřežní komunikace podél Vltavy.

V domě nedaleko stanice metra Staroměstská budou archeologové pracovat ještě několik týdnů, teprve pak začne majitel budovu opravovat.

Dům u stanice Staroměstská, pod nímž archeologové objevili bránu ze 13. století
Sklepení domu s pozůstatky brány ze 13. století
Sklepení domu s pozůstatky brány ze 13. století
autor: Lída Křesťanová
Spustit audio

Více z pořadu