Proškův mlýn v Poteplí by potřeboval miliony korun na záchranu

6. červenec 2011

Povodí potoka Kačáku na jihu kladenského okresu je známé soustavou desítek bývalých mlýnů.

Mlýnská stavení se nacházejí v malebné přírodě, a proto jsou oblíbeným cílem výletníků. Jen jediný - Proškův mlýn - byl přístupný veřejnosti, ale i tady už prohlídky skončily. Důvodem je špatný stav památky.

První zmínka o Proškově mlýně v osadě Poteplí pochází z 15. století. Dodnes má mlýnské stavení obvodové zdi z této doby. Stavbu drží kameny, říká průvodce Karel Boček: „To jsou kameny vodou omleté třeba padesát, sto let a ty jsou tak pevný a z toho se to stavělo, tam není žádné vápno.“

Zajímavá je jak budova mlýna, tak téměř osmdesátiletý Karel Boček, který je posledním kladenským mlynářem: „Já jsem se vyučil mlynářem v roce 1951, a když jsem se učil, tak jsem měl stárka, ten mi ukazoval výuční list z roku 1898, takže já jsem se od něj naučil mlít v 19. století.“

V současné Karla Bočka trápí, že nemá žádného nástupce, kterému by předal své znalosti. S ukázkou Proškova mlýna mu ale zdatně pomohl Tomáš Voldráb. V dolní místnosti ukazuje nejcennější mlýnské vybavení: „Celá ta dřevěná soustava trámů je mlýnská hranice, která nesla jak podlahy, tak samotné mlýnské kameny. Nacházíme se v prostoru, který je nejdůležitější ve mlýně, dnes bychom řekli strojovna.“

Průvodce Tomáš Voldráb

Nahoře je pak zařízení na mletí mouky - pokračuje: „To šlo šestkrát dokola na žito a osmkrát na pšenici, takže ti mlynáři měli kvalitní mouku, ale byla to drahá výroba. Ale poháněla to voda, která byla zadarmo. A v povodí Kačáku těch mlýnů bývalo třicet, každé dva kilometry jeden.“

Karel Boček dokáže o starém řemesle krásně vyprávět. Už se ale do mlýna bojí pouštět návštěvníky, budovy jsou totiž ve velmi špatném stavu. Proškův mlýn patří třem dcerám mlynáře Proška, které sem dodnes jezdí a snaží se na opravu mlýna sehnat peníze. Potkávám tu nejmladší z nich Evu provdanou Jurovčíkovou: „V zimě je to tady dost kruté, tady jsou velké místnosti, které se nedají vytopit.“

Eva Jurovčíková dodává, že více než dva roky žádají o peníze jak Památkový ústav, tak Středočeský kraj, ale nikdo prý na opravu mlýna nemá peníze.

Opravený Proškův mlýn by uvítali i návštěvníci poslední prohlídky, místo si přímo říká o to, aby tu byl významný turistický cíl.

Uvidíme, jestli se peníze najdou. Každopádně by byla škoda, kdyby Kladensko o tuto technickou památku přišlo.

autor: Jana Káninská
Spustit audio