Škoda bez zpětných zrcátek a otočné sedačky. Automobilky ve Frankfurtu nahlédly do budoucnosti

Škoda Vision E na autosalonu ve Frankfurtu - Foto:  ČTK

Škoda Vision E na autosalonu ve FrankfurtuFoto:  ČTK

Jak budou vypadat auta za pět nebo deset let, ukazují automobilky na různých konceptech a studiích. Na autosalonu ve Frankfurtu má svůj prototyp každá velká automobilka, od BMW po Škodu. Mladoboleslavská automobilka do Německa přivezla koncept svého elektrického SUV, který už na jaře ukázala v Šanghaji.

V hale 3 zhasla na chvíli světla, před kamery a desítky novinářů vjela škodovka barvy šampaňské. Auto se jmenuje Vision E. A i kdyby nehrála hlasitá hudba, nikdo ho neuslyší, jezdí totiž na elektřinu. 

Sedáme do otočných sedadel. „Auto nás vítá. Podívejte, sedačka se k vám natočila, abyste do ní mohl jednodušeji nasednout. A když auto řídí samo, volant se zasune a sedačka se posune dozadu, abyste měl víc místa,“ popisuje pro Radiožurnál interiérový designér Škoda Auto Federic Fachini. 

Sedíme ve skleněné kukani, celý strop je skleněný a je vidět do všech směrů. 

„Chtěli jsme docílit větší prostorovosti v interiéru, aby tu bylo pocitově víc místa,“ vysvětluje interiérový designér Škoda Auto. 

Nejsou tu žádná zpětná zrcátka. „Zrcátka tu nejsou, ale máme tu malé kamery. A tady po stranách vidíte displeje, na kterých se vám všechno ukazuje,“ ukazuje Fachini. 

Lávově červená Kia potřebuje 19 vrstev barvy 

Přesouváme se o několik výstavních hal dál, až do čísla devět, kde má své vozy vystavená korejská Kia. Návštěvníci si mohou prohlédnout i nový ohnivě rudý koncept Proceed. Auto opět nemá žádná zpětná zrcátka ani střední sloupek. 

„Silueta připomíná fastbacková auta. Co se mi ale na autě líbí nejvíc, je design oken, to je velmi silná stránka vozu. S podsvícenou linkou na céčkovém sloupku to je přeci úžasný nápad, s tím ještě nikdo nepřišel,“ přibližuje pro Radiožurnál evropský šéfedesignér Kia Motors Gregory Guillaume. 

„Další věcí je variabilita materiálu a barev, se kterou jsme přišli. Je potřeba 19 vrstev barvy, abychom dostali tuhle červenou a je neuvěřitelná,“ doplňuje. 

Ať už jsou koncepty ve Frankfurtu barvy šampaňské nebo lávově červené, mají nebo nemají zpětná zrcátka nebo většinou jezdí pouze na elektřinu, jsou to všechno zatím pouze ukázky, k čemu současný autoprůmysl spěje. 

Jak už se ale v minulosti několikrát ukázalo, přechod od automobilového konceptu k sériovému vozu je leckdy mnohem rychlejší než by se na první pohled mohlo zdát.
 

Autor:  Matěj Skalický, iROZHLAS .cz

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Srážky: přeháňky, D4-34,5
  Srážky: přeháňky, D1-50,3
  D5, km 16, ve směru Praha, Pozor! Překážka na vozovce, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 17.02.2018 23:15 Do 18.02.2018 01:15, Sražená srna v PJP, Vydal: ŘSD ČR - NDIC

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace