Skupina architektek z Unhoště by ráda obnovila okolí městského rybníka Bulhar

Rybník Bulhar - Foto: Kateřina Havránková

Rybník BulharFoto: Kateřina Havránková

Rybník Bulhar je v Unhošti snad nejoblíbenějším cílem vycházek. Leží blízko náměstí. A přitom už vlastně za městem, dá se celý obejít a je hnízdištěm mnoha druhů ptáků. Topoly, které dlouhá desetiletí rybník obklopovaly, ale už nejsou v dobrém stavu a město je postupně kácí. Právě stav rybníka inspiroval skupinu místních architektek, které založily spolek na obnovu Bulharu.

Architektky loni uspořádaly v Unhošti diskusi o tom, jak si místní představují budoucí podobu rybníka. Zároveň začaly vyjednávat s městem, kterému rybník patří. 

„Předpokládáme, že tady vznikne molo, aby se lidé dostali blíže k vodě.“ 

 

Diskusi kolem obnovy rybníka Bulhar zachytila Kateřina Havránková

Vložit na svůj web

Architektky předběžně vyčíslily náklady na úpravu rybníka na téměř tři miliony korun. Takovou částku ale město nemá. 

„A v rozpočtu našeho města to je moc peněz. My tam máme lavičky, máme v plánu je natřít a obnovit,“ sděluje starostka za ČSSD Lenka Mazuchová. 

Kácet topoly naráz, nebo postupně? 

Spolek tak chce shánět peníze pomocí sbírky i z různých dotací. Starostka je ale zatím opatrná. Nechce například nechat najednou vykácet zbývající topoly, které rybník obklopují. Aleje těchto vysokých stromů zdobily břeh rybníka desítky let. 

Rybník Bulhar - Foto: Kateřina Havránková

Rybník BulharFoto: Kateřina Havránková

Vzhledem k jejich stáří je ale potřeba stromy vykácet. Podle starostky to chce ale město udělat postupně: 

„Není možné s ohledem na Unhošťské, kteří se tady narodili, takzvaně vymlátit všechno. Spousta z nich byla před 65-70 lety u toho, když jejich rodiče stromy sázeli, to nejde,“ vysvětluje starostka. 

Podle architektek naopak hromadné vykácení umožní, aby za dvacet a více let vzrostlé stromy stejného stáří vytvořily úplnou alej. 

Spolek Bulhar a vedení Unhoště teď budou hledat společný kompromis. Město by totiž mělo časem obnovenou zeleň i mobiliář u Bulharu udržovat. 


Zvětšit mapu

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 19.4.2018 17:35 do 19:40; v ulici Revoluční v obci Velký Osek okres Kolín; nehoda; 2xOA
  Od 19.4.2018 16:20 do 20:25; v ulici Brigádníků v obci Čerčany okres Benešov; nehoda; probíhají záchranné a vyprošťovací práce; uzavřeno; 2x OA - 3x zranění
  D10, mezi km 51.5 a 46.5, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 20.04.2018 08:00 Do 20.04.2018 10:00, Prohlídka žlabů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace