Skupina architektek z Unhoště by ráda obnovila okolí městského rybníka Bulhar

Rybník Bulhar - Foto: Kateřina Havránková

Rybník BulharFoto: Kateřina Havránková

Rybník Bulhar je v Unhošti snad nejoblíbenějším cílem vycházek. Leží blízko náměstí. A přitom už vlastně za městem, dá se celý obejít a je hnízdištěm mnoha druhů ptáků. Topoly, které dlouhá desetiletí rybník obklopovaly, ale už nejsou v dobrém stavu a město je postupně kácí. Právě stav rybníka inspiroval skupinu místních architektek, které založily spolek na obnovu Bulharu.

Architektky loni uspořádaly v Unhošti diskusi o tom, jak si místní představují budoucí podobu rybníka. Zároveň začaly vyjednávat s městem, kterému rybník patří. 

„Předpokládáme, že tady vznikne molo, aby se lidé dostali blíže k vodě.“ 

 

Diskusi kolem obnovy rybníka Bulhar zachytila Kateřina Havránková

Vložit na svůj web

Architektky předběžně vyčíslily náklady na úpravu rybníka na téměř tři miliony korun. Takovou částku ale město nemá. 

„A v rozpočtu našeho města to je moc peněz. My tam máme lavičky, máme v plánu je natřít a obnovit,“ sděluje starostka za ČSSD Lenka Mazuchová. 

Kácet topoly naráz, nebo postupně? 

Spolek tak chce shánět peníze pomocí sbírky i z různých dotací. Starostka je ale zatím opatrná. Nechce například nechat najednou vykácet zbývající topoly, které rybník obklopují. Aleje těchto vysokých stromů zdobily břeh rybníka desítky let. 

Rybník Bulhar - Foto: Kateřina Havránková

Rybník BulharFoto: Kateřina Havránková

Vzhledem k jejich stáří je ale potřeba stromy vykácet. Podle starostky to chce ale město udělat postupně: 

„Není možné s ohledem na Unhošťské, kteří se tady narodili, takzvaně vymlátit všechno. Spousta z nich byla před 65-70 lety u toho, když jejich rodiče stromy sázeli, to nejde,“ vysvětluje starostka. 

Podle architektek naopak hromadné vykácení umožní, aby za dvacet a více let vzrostlé stromy stejného stáří vytvořily úplnou alej. 

Spolek Bulhar a vedení Unhoště teď budou hledat společný kompromis. Město by totiž mělo časem obnovenou zeleň i mobiliář u Bulharu udržovat. 


Zvětšit mapu

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  D11, mezi km 62 a 60, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 19.02.2018 07:30 Do 19.02.2018 15:30, údržba stromů a keřů, zdroj: ŘSD
  silnice I/32, Libice nad Cidlinou - Podmoky, okr. Nymburk, práce údržby, zúžené jízdní pruhy, Od 19.02.2018 08:00 Do 19.02.2018 16:00, z důvodu provedení běžné údržby –– čištění příkopů
  silnice I/2, v katastru obce Bečváry, okr. Kolín, práce údržby, zúžené jízdní pruhy, Od 19.02.2018 08:00 Do 19.02.2018 16:00, z důvodu provedení běžné údržby –– oprava krajnice - seřezání

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace