Středoškolští 'europoslanci' debatovali v Poděbradech o aktuálních evropských otázkách

Studenti jednali v poděbradském divadle - Foto: Michal Trnka

Studenti jednali v poděbradském divadleFoto: Michal Trnka

Poděbrady celý tento týden hostily Evropské fórum. Jeho organizátoři pozvali na sněm kolem stovky delegátů z řad studentů středních škol z různých koutů Evropy. Mladí lidé v lázeňském městě společně debatovali o aktuálních evropských problémech. V programu konference nechybělo ani závěrečné Valné shromáždění.

Přednášky, projevy, živá argumentace studentů a nakonec hlasování o přijetí, nebo naopak zamítnutí rezoluce. I tak se dá popsat atmosféra Valného shromáždění Evropského fóra. 

„Je to hlavně o diskuzi. Je to souhrn práce, na které pracovali celý tento týden. Představují si jednotlivá řešení a výsledky práce, které dělaly jednotlivé výbory,“ vysvětluje Thianhtuyet Nguyen, jedna z hlavních organizátorek poděbradského setkání. 

 

Na Evropském fóru v Poděbradech natáčel reportér Michal Trnka

Vložit na svůj web

Do lázeňského města přijelo kolem stovky delegátů z řad středoškolských studentů z mnoha evropských zemí. 

„Tomu, aby se člověk dostal na takové celoevropské zasedání, předchází v České republice to, že se zúčastní nějaké menší konference, která je určena českým studentům. Z té je pak vybrán na Evropské fórum,“ nastínil možnost, jak si účast na konferenci zajistit, další z pořadatelů Marek Navrátil. 

Českou republiku reprezentovala na Evropském fóru i studentka víceletého gymnázia Tereza Voženílková z Pardubic. Její téma? Posílení vlivu Evropského parlamentu a zvýšení nezávislosti členských zemí. 

„Vždycky jsem si vybírala témata, která byla spíš společenská než politická. Na základě toho teď vím, jak fungují všechny evropské instituce, takže to bylo velice přínosné,“ říká Tereza. 

Přestávky trávili mladí Evropané na nádvoří zámku v Poděbradech - Foto: Michal Trnka

Studenti pracovali na setkání v osmi skupinách., každá dostala přidělené jiné téma. Diskutovalo se například o hospodářském růstu v rámci eurozóny či občanských iniciativách Evropské unie. 

„Velká diskuze se týkala otázek souvisejících s Ruskem, protože je to v dnešní době velmi citlivé téma. Lidi to vnímají velmi silně, takže se třeba diskutovalo právě o ruské anexi Krymu, co ji muže následovat,“ doplnil Marek Navrátil. 

Kromě práce měli mladí Evropané v Poděbradech čas i na nejrůznější společenské akce. Nechybělo společné sázení stromků nebo třeba večerní slavnost, na které studenti představili ostatním delegátům svou zemi prostřednictvím jídla a typických zvyklostí. 

Autor:  Michal Trnka
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: denně každou celou hodinu, ráno v půl  |  Délka pořadu: 4 minuty / ráno 2 minuty  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 22.6.2018 20:05 do 23:05; D8 - 12.1km na trase Bílinka - Praha; porouchané vozidlo, zdržení; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností
  Od 22.6.2018 19:30 do 21:35; v ulici Vrapická v obci Kladno; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2x OA.
  silnice III/11434, v katastru obce Neveklov, část obce Přibyšice - v katastru obce Václavice, okr. Benešov, práce na silnici během dne, Od 22.06.2018 07:00 Do 30.06.2018 20:00, oprava povrchu silnice ...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas