Středoškolští 'europoslanci' debatovali v Poděbradech o aktuálních evropských otázkách

Studenti jednali v poděbradském divadle - Foto: Michal Trnka

Studenti jednali v poděbradském divadleFoto: Michal Trnka

Poděbrady celý tento týden hostily Evropské fórum. Jeho organizátoři pozvali na sněm kolem stovky delegátů z řad studentů středních škol z různých koutů Evropy. Mladí lidé v lázeňském městě společně debatovali o aktuálních evropských problémech. V programu konference nechybělo ani závěrečné Valné shromáždění.

Přednášky, projevy, živá argumentace studentů a nakonec hlasování o přijetí, nebo naopak zamítnutí rezoluce. I tak se dá popsat atmosféra Valného shromáždění Evropského fóra. 

„Je to hlavně o diskuzi. Je to souhrn práce, na které pracovali celý tento týden. Představují si jednotlivá řešení a výsledky práce, které dělaly jednotlivé výbory,“ vysvětluje Thianhtuyet Nguyen, jedna z hlavních organizátorek poděbradského setkání. 

 

Na Evropském fóru v Poděbradech natáčel reportér Michal Trnka

Vložit na svůj web

Do lázeňského města přijelo kolem stovky delegátů z řad středoškolských studentů z mnoha evropských zemí. 

„Tomu, aby se člověk dostal na takové celoevropské zasedání, předchází v České republice to, že se zúčastní nějaké menší konference, která je určena českým studentům. Z té je pak vybrán na Evropské fórum,“ nastínil možnost, jak si účast na konferenci zajistit, další z pořadatelů Marek Navrátil. 

Českou republiku reprezentovala na Evropském fóru i studentka víceletého gymnázia Tereza Voženílková z Pardubic. Její téma? Posílení vlivu Evropského parlamentu a zvýšení nezávislosti členských zemí. 

„Vždycky jsem si vybírala témata, která byla spíš společenská než politická. Na základě toho teď vím, jak fungují všechny evropské instituce, takže to bylo velice přínosné,“ říká Tereza. 

Přestávky trávili mladí Evropané na nádvoří zámku v Poděbradech - Foto: Michal Trnka

Studenti pracovali na setkání v osmi skupinách., každá dostala přidělené jiné téma. Diskutovalo se například o hospodářském růstu v rámci eurozóny či občanských iniciativách Evropské unie. 

„Velká diskuze se týkala otázek souvisejících s Ruskem, protože je to v dnešní době velmi citlivé téma. Lidi to vnímají velmi silně, takže se třeba diskutovalo právě o ruské anexi Krymu, co ji muže následovat,“ doplnil Marek Navrátil. 

Kromě práce měli mladí Evropané v Poděbradech čas i na nejrůznější společenské akce. Nechybělo společné sázení stromků nebo třeba večerní slavnost, na které studenti představili ostatním delegátům svou zemi prostřednictvím jídla a typických zvyklostí. 

Autor:  Michal Trnka
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: denně každou celou hodinu, ráno v půl  |  Délka pořadu: 4 minuty / ráno 2 minuty  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 19.4.2018 22:25 do 20.4.2018 00:30; na silnici 611 u obce Sadská okres Nymburk; nehoda; havarované vozidlo; zvěř na vozovce; OA srazilo srnu, bez zranění osob, PČR jede na místo
  D0, mezi km 78 a 80, ve směru Ruzyně - D7, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 19.04.2018 20:53 Do 20.04.2018 06:00
  D1, mezi km 6 a 0.1, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, levý jízdní pruh uzavřen, Od 19.04.2018 20:15 Do 20.04.2018 02:01, , úklid odpadků a čištění vozovek, zdroj: ŘSD

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace