Tradiční sklářský rod zahajuje novou éru. Sklárna Rückl inspirovala i televizní seriál

Návštěva ve sklárnách - ilustrační foto - Foto: Lucie Zemanová

Návštěva ve sklárnách - ilustrační fotoFoto: Lucie Zemanová

Je to jeden ze symbolů sklářské tradice v českých zemích. Výrobky z křišťálu proslavily značku Rückl už v polovině 19. století. Sklárna v Nižboru na Berounsku je nejmladší z provozoven, které Rücklovi vlastnili. Po roce 1945 ji však postihlo znárodnění. Nezanikla, a tak ji začátkem 90. let 20. století v privatizaci koupil vnuk původního zakladatele Jiří Rückl. Jenže pak ji dostihly dopady ekonomické krize a sklárna skončila v insolvenci. Do třetice chce ožít pod novým vlastníkem. Ten zahájil moderní éru otevřením prodejny v centru Prahy a speciální designovou kolekcí.

Ve sklárně vznikaly třeba sošky filmových Českých lvů nebo takzvané Křišťálové oko pro vítěze soutěže Czech Press Photo. Výrobky dostali papež nebo bývalý americký prezident Bill Clinton. 

Nový vlastník chce například v budoucnu celý areál zrekonstruovat a víc otevřít lidem. 

„Logo se mění do poměrně moderní pojetí revitalizace a inovace celého areálu sklárny,“ popisuje Jaroslav Červinka ze sklárny Rückl. 

Přestože má sklárna nového majitele, rod Rücklů je tam dál zastoupený. Výkonnou ředitelkou je Simona Prokopová – dcera Jiřího Rückla.  

Autor:  Tereza Chlubná

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Srážky: přeháňky, D11-17,5
  Od 15.12.2017 12:55 do 15:00; na silnici 0077 u obce Středokluky okres Praha-západ; Středokluky; nehoda; 2 x OA, bez zranění
  Od 15.12.2017 12:55 do 14:00; D10 - 33.4km na trase Praha - Turnov; Pozor! Předmět na vozovce; plachta přes celou dálnici

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace